Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen pentru avocat stagiar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen pentru avocat stagiar

Buna ziua,

Din ce carti imi recomandati sa invat pentru examenul de intrare in profesie ca si avocat stagiar?
M-ar ajuta foarte mult niste autori si niste titluri.

Multumesc
Buna seara,

Aveti aici cateva recomandari:

Drept civil:

Partea Generala:
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francis Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francis Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :

1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2.Mihaela Tabarca-Drept procesual civil-2 vol.

Drept penal:

Partea generala:

Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.

Partea speciala:

Tudorel Toader-Drept penal roman.Partea speciala

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala

Acestia sunt in general unii dintre cei mai recomandati si studiati autori. Alegerea va apartine.:)

Ar mai fi si cele 5 carti de sinteze de la Nomina Lex,care v-ar putea fi de ajutor.

Mult spor la invatat! :coffee: