Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal

Va rog mult as avea citeva intrebari ref la Partea vatamata dosar penal fara aparator,,lipsa bani =
1.In calitate de ""parte vatamata"" sint obligat//trebuie sa depun la dosar - probe dovezi( 20 - 50 pagini) legate de ""plingerea mea "" usurind astfel MULT munca""celeilalte parti ???
2.Documentele ce se depun - se depun "'tot in dublu exemplar ca in dosar civil???
3.Pe perioada procesului penal,dosarului penal - se suspenda,intrerupe -dosarul de partaj bunuri mobile - PE ROL aflat in faza = final audiere martori ???
Depinde despre savarsirea carei infractiuni este vorba.
Dati mai multe detalii.
1. Da sunteti obligata, in orice proces exista prezumtia de nevinovatie, deci trebuie sa dovediti savarsirea infractiunii.
2. documentele se depun tot in 2 exemplare, unu pentru instanta, si unu pentru inculpat
Dati mai multe detalii, sa va lamurim mai exact.
partea unui proces, indiferen de natura sa, depune documentele de care intelege sa se foloseasca in atitea exemplare cite parti sint plus unul pentru instanta de judecata. daca intre doua parti sint in derulare doua litigii unul penal si unul civil, cele doua avind legatura, atunci pina la solutionarea dosarului penal se suspenda judecarea cauzei civile. mai precis, daca hotarirea ce urmeaza a fi data in civil este legata de cea data in dosarul penal, dosarul civil se suspenda. daca, insa, cele doua cauze, civil si penal, chiar daca sint purtate de aceleasi parti nu au legatura unul cu altul, ele isi urmeaza cursul procesual separat.
lacramioara_25ani a scris:

1. Da sunteti obligata, in orice proces exista prezumtia de nevinovatie, deci trebuie sa dovediti savarsirea infractiunii.
2. documentele se depun tot in 2 exemplare, unu pentru instanta, si unu pentru inculpat
Dati mai multe detalii, sa va lamurim mai exact.

Sarcina probei revine organelor de urmarire penala.Nu se depun inscrisurile in doua exemplare (este valabil in celelalte ramuri de drept) pt ca u.p. are caracter secret.Nici in cadrul cercetarii judecatoresti inscrisurile nu se depun in doua exemplare. Solicitati instantei civile suspendarea procesului aflat pe rol,dar aceasta nu va fi acceptata decat daca in cauza penala,procurorul incepe urmarirea penala.
andymaurul, utilizator
Va multumesc mult pt raspunsuri "" TUTUROR ""
ContSters154030, utilizator