Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

sotia mea are dreptul la casa daca 3/4 din ea este mostenire de pe urma decesului tatalui meu ,si 1/4 din casa nea fost vanduta de mama mea prin act de vanzare -cumparare
Bunul mostenit este un bun propriu iar sotia dvs. nu are dreptul la partaj.
Insa partea care v-a fost vanduta dvs. in timpul casatorie se partajeaza daca in momentul vanzarii dvs. erati casatorit.
are dreptul la jumatate din patrimea pe care v-a vandut-o mama dvs. avand in vedere ca detineti o cota mult mai mare decat dansa, in cazul unui partaj, va va fi atribuita dvs, cu plata sulta catre sotie pt cota dansii