Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... la granita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

la granita

Am o prietena care lucreaza in Germania si ma rugat sa-i aduc si pe baiatul ei in vizita pentru citeva zile cind o sa merg eu. Care sunt acte de care am nevoie pentru a trece granita, avind in vedere ca baiatul este minor de 9 ani si este in custodia ei, ea fiind divortata. multumesc anticipat.
Trebuie sa aveti la dvs pasaportul minorului, hotararea de incredintare minor cu mentiunea definitiva si irevocabila in original si procura speciala din partea mamei prin care va imputerniciceste sa iesiti din tara cu minorul.
Aveti nevoie de :
-sentinta definitiva prin care i s-a incredintat prietenei dvs spre crestere si educare copilul minor;
-declaratia acord a mamei cu privire la calatoria copilului minor cu dvs in strainatate
-certificatul dvs de cazier judiciar valabil
-documente de calatorie individuale , a dvs ( pasaport sau CI ) si a minorului ( pasaport )