avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta ºi calomnia mai sunt sau nu incriminate de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta ºi calomnia mai sunt sau nu incriminate de Codul Penal?

în cazul unei astfel de infracţiuni cum este mai bine de procedat? Pe cale civilă sau pe cale penală?#-o
Cel mai recent răspuns: iuliandedu , utilizator 08:19, 25 Iunie 2012
in cadrul unei sedinte de lucru la serviciu, o colega m-a numit:,,"fufa", ,,nebuna" si a firmat ca mi-am facut facultatea la Istanbul si Abu Dhabi insinuand ca in cursul calatoriilor mele acolo am facut prostitutie... Precizez ca suntem cadre didactice si ,,discutia" a avut loc in scoala.
Credeti ca e DESTUL DE CALOMNIE SI INSULTA ca sa fac o plangere penala?
Stimata doamna, un mesaj mai sus scrie ca insulta si calomnia nu mai sunt incriminate de legea penala.
Totusi, tineti cont ca aveti deschisa calea civila pt astfel de fapte.
Multumesc!Deci actiune civil cu solicitare de daune, nu?
Da, aveti acest drept. Pt a va lamuri puteti citi art 70-77 din Noul cod civil.
A se vedea Decizia 62 din 18 ianuarie 2007 (Decizia 62/2007) referitoare la admiterea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi Publicat in Monitorul Oficial 104 din 12 februarie 2007 (M. Of. 104/2007)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta, calomnia titimarina titimarina Va salut, din nou am citit sute de mesaje pe acest forum. Am intrebat chiar, cum se procedeaza in cazul insultei si calomniei. Pentru aceasta, am mai multe ... (vezi toată discuția)
Lnfractiunea de insulta si calomnie sandidu sandidu Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate ! Stie cineva daca fapta de ... (vezi toată discuția)