Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinata

Sunt angajata cu carte de munca pe o perioada determinata, dupa expirarea perioadei angajatorul ma poate sili sa continui contractul in cazul refuzului meu?
Nu, in nici un caz.
Nu, in niciun caz, orice modificare a unui contract individual de munca se face numai cu acordul ambelor parti.
avocat Cristina Popescu
Multumesc!

Dupa aceasta perioada determinata trebuie sa mai fac o hartie sau pur si simplu nu inchei un nou contract? Daca nu mai merg la munca dupa aceasata perioada determinatra angajatorul imi poate retine cartea de munca?
In cazul dvs contractul individual de munca inceteaza de drept cf art 56 lit (j)/C muncii
Angajatorul emite decizie de incetare si dupa obtinerea vizei ITM pe carnetul de munca, va inmaneaza documentele: Decizie incetare+Nota lichidare+Carnet munca (si eventual unele drepturi salariale cuvenite si neplatite pana la data incetarii contractului)