Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, ignora citatiile instantei!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, ignora citatiile instantei!

De cate ori poate fi citat de catre instanta, un mostenitor cu domiciliul in strainatate, care (in defavoarea

altor trei comostenitori) ignora total citatiile judecatorului privind dezbaterea unei succesiuni? Exista o lege

in care este stipulata aceasta situatie?
Va Multumesc Mult.
E libertatea lui sa nu vina la proces, dar instanta trebuie sa-l citeze pentru fiecare termen al procesului.

Daca se va prezenta personal la o infatisare sau se va prezenta un mandatar al sau atunci nu va mai fi citat pentru termenele urmatoare, prezumandu-se ca le cunoaste. (si, evident, ca orice regula si acesta din urma are exceptii). Cele ce v-am spus sunt prevazute in Codul de procedura civila.
romascanu, moderator
Va multumesc pentu raspuns, si as mai avea o nelamurire.
Daca succesorul din strainatate nu se va prezenta personal la nicio o infatisare si nici vreun mandatar al sau nu se va prezenta, atunci procesul ar putea stagna din aceasta cauza?
Nu stagneaza. Procesul se poate judeca si fara el. Dar nu se poate judeca fara citarea (instiintarea) lui.