avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, ignora citatiile instantei!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, ignora citatiile instantei!

De cate ori poate fi citat de catre instanta, un mostenitor cu domiciliul in strainatate, care (in defavoarea

altor trei comostenitori) ignora total citatiile judecatorului privind dezbaterea unei succesiuni? Exista o lege

in care este stipulata aceasta situatie?
Va Multumesc Mult.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 15:17, 14 Octombrie 2007
E libertatea lui sa nu vina la proces, dar instanta trebuie sa-l citeze pentru fiecare termen al procesului.

Daca se va prezenta personal la o infatisare sau se va prezenta un mandatar al sau atunci nu va mai fi citat pentru termenele urmatoare, prezumandu-se ca le cunoaste. (si, evident, ca orice regula si acesta din urma are exceptii). Cele ce v-am spus sunt prevazute in Codul de procedura civila.
Ultima modificare: Duminică, 14 Octombrie 2007
romascanu, moderator
Va multumesc pentu raspuns, si as mai avea o nelamurire.
Daca succesorul din strainatate nu se va prezenta personal la nicio o infatisare si nici vreun mandatar al sau nu se va prezenta, atunci procesul ar putea stagna din aceasta cauza?
Nu stagneaza. Procesul se poate judeca si fara el. Dar nu se poate judeca fara citarea (instiintarea) lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare proces pentru viciu de procedura??? Charmelen Charmelen am pe rol un proces pentru incredintare a minorului si am fost din nou amanata pentru un viciu de procedura, care nu mi s-a comunicat la prima infatisare. ... (vezi toată discuția)
Citarea in procedura civila andreeaflorea83 andreeaflorea83 Buna ziua! Am o intrebare legata de \\"citarea\\" in NCPC( aceeasi nelamurire aveam si cu vechiul cod). Daca s-a citat partea pentru primul termen de judecata, ... (vezi toată discuția)
Model cerere de divort cu acordul partilor ContSters44620 ContSters44620 Sunt casatorita de doar 10 luni si doresc sa dicortez. Am citit pe net ca trebuie sa treaca cel putin un an de la data casatoriei. El pare sa fie de acord ... (vezi toată discuția)