Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Vicepresedinte intr-o asociatie. Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Vicepresedinte intr-o asociatie. Incompatibilitate?

Am o nelamurire. In Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare este prevazut faptul ca acestora le este interzis sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii sau societati comerciale. In situatia in care un ofiter ocupa functia de vicepresedinte in cadrul unei asociati care-si defasoara activitatea in Romania, se poate considera ca incalca prevederile de mai sus? Ma gandesc ca, functia de vicepresedinte intr-o asociatie presupune ca participa direct la conducerea acesteia, nu? Statutul asociatiei respective nu l-am vazut ca sa va pot da mai multe detalii.
Este vorba despre incompatibilitate numai in cazul unor organizatii sau societati comerciale , nu si in cazul unor ONG-uri.
Prin rmare, poate fi vicepresedinte al unui ONG.