avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caz de lovire la locul de munca nerezolvat...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caz de lovire la locul de munca nerezolvat...

Buna seara,

Am o problema mai veche si am ajuns intr-un punct in care nu stiu cum sa mai procedez si ce sa mai fac.
Am mai scris despre asta acum cateva luni...dar sa va spun pe scurt: in luna februarie am fost lovita la fostul loc de munca chiar de fostul patron, de fata cu toti angajatii firmei. Am facut plangere la politie, am luat certificat medico-legal (de specificat: fara zile de ingrijiri medicale, dar se specifica ca am fost lovita cu corp dur), s-au luat declaratii ( martorii cat si patronii nu au recunoscut nimic)... si la insistenta mea dosarul a ajuns mai departe la Pachetul de pe langa Judecatoria sector 3.
Astazi (24.08) am primit un raspuns scris prin care mi se comunica ca s-a stabilit in temeiul disp art 228 alin 6 rap. la art.10 lit. a. c.p.p, neinceperea urmaririi penale sesizata de mine pentru infr.prev. de art. 180 alin.2 si art 193 c.p.
....fara nici o alta explicatie. Bineinteles ca fara un avocat nu pot intelege mai nimic, pot decat sa citesc in codul de procedura penala, dar nu ma ajuta foarte mult sa interpretez si sa gandesc corect, asa cum ar trebui in astfel de probleme grave.
As dori daca se poate sa imi spuna cineva ce pot sa fac mai departe....!!!!
Nu vreau sa renunt pentru ca nu merita, am mers pana aici si vreau sa merg mai departe.
O alta problema ar fi ca nu am nici avocat, nu am reusit sa strang bani si pentru acest lucru dar sper totusi ca se mai poate face ceva. Stiu ca impotriva rezolutiei de neincepere a urmarii penale se poate face plangere la instanta de judecata. Dar in ce conditii se poate face si la ce ma mai pot astepta ?
Sper sa ma ajutati cu raspunsuri, atat cat puteti...
O seara minunata...:)
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:35, 24 August 2010
eu din cate stiu se face mai intai plangere la prim procuror si abia apoi in instanta .
aveti grija sa nu treaca cele 20 zile.
succes
Multumesc frumos... plangerea la prim procuror unde se face? intreb pentru ca nu am mai trecut prin asa ceva...
In temeiul dispozitiilor art. 275 - art. 278 Codul de procedura penala, puteti formula plangere impotriva masurilor luate de procuror, catre prim-procurorul parchetului.
Plangerea se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei de pe ordonanta.
Daca este cazul, conf. art. 278^1, dupa respingerea plangerii facute conform art. 275-278 impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale sau a ordonantei, date de procuror, persoana vatamata poate face plangere, in termen de 20 de zile de la data comunicarii de catre procuror a modului de rezolvare, potrivit art. 277 si 278, la judecatorul de la instanta careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta.
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
Marcel Mihalache, Avocat
Se poate incepe urmarirea penala chiar si fara martori? doar pe baza certificatului medico-legal?
Pentru ca organele de cercetare penala sa poata incepe urmarirea impotriva unui faptuitor, trebuie ca persoana vatamata sa dovedeasca plangerea.
Simplul certificat medical nu este o proba pentru a dovedi cine este faptasul, ci numai faptul ca ati foast agresata fizic de cineva.
Daca martorii nu-l recunosc pe faptuitor, nu veti avea nici inculpat in persoana celui indicat de dvs.
De aici NUP pentru tov. patron.

Alte discuții în legătură

Contestatie la hotararea de neincepere a urmaririi penale amuri amuri Buna ziua! As dori sa stiu cum se formuleaza o contestatie la o Hotarare de neincepere a urmaririi penale, avand in vedere ca toate probele din plangerea ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda contraventionala bumbeas bumbeas pe numele meu a fost depusa o plangere penala la parchet in data de 20.03.2012 conf. art. 180 cp, fiind nevinovat si plangerea facuta cu rea-intentie. in ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva unei ordonante de neincepere a urmaririi penale IONELA CIB IONELA CIB Am facut in septembrie 2010 o plangere penala la care am primit raspuns azi si nu sumt multumita . E total ambigua. In plangere eu am spus ca eu am fost ... (vezi toată discuția)