Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura motorina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura motorina

O firma nou infiintata,cu profil agricol mi-a adus facturi de vanzare zahar,ulei,varza ,borderouri de achizitie de la tarani si facturi de motorina,facturi cu valori mari de 4000 ROn.Cum inregistrez aceste facturi?Motorina o distribui pe bon de consum trepatat ?TVA-ul este deductibil la aceste facturi?
Facturile de motorina trebuie inregistrate in conul de combustibil pe care il veti descarca in functie de foile de parcurs ( consumul inscris in acestea )intocmite .
Din expunerea dvs. inteleg ca societatea are in patrimoniu mijloace de transport .
Tva-ul este deductibil atunci pentru ca deserveste activitatea firmei .
Motorina este folosita in agricultura.pt culturile de toamna.In acest caz este deductibil TVA-ul si cheltuiala.Cum dau in consum motorina si ce cantitate?Tin sa precizez ca nu am primit decat niste facturi de motorina,valori mai mari,atat .