Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2011

Stiu ca e cu o zi mai devreme, dar....;) hai sa-l demaram. Topicul, adica.
De postat, eu zic ca de maine:) , dupa afisarea baremului din inm 2010.
Examenul de admitere la Inm va avea loc in Bucuresti in august 2011 , data exacta inca nu este fixata dar in ultimii ani s-a dat la sfarsitul lui august
Examenul va consta in 3 probe :
Proba 1-un examen tip grila a 100 de subiecte, cate 25 pentru drept civil , drept procesual civil , drept penal , drept procesual penal;
Proba 2-un examen de rationament logic;
Proba 3-un interviu.
Codurile dupa care se va studia sunt cele aflate in vigoare si nu noile coduri care vor intra in vigoare la 1 octombrie deci dupa examen
[ link extern ]
Cartile dupa care trebuie invatat nu exista , tematica recomandata de cei de la Inm este formata din legi si coduri deci nu include nici un tratat de nici un autor.
Astfel fiecare e liber sa consulte ce autor doreste dar materia este tratata diferit de fiecare autor si ar putea sa apara unele diferente de opinii si explicatia din tratat sa nu coincida cu cea de la examen deoarece fiecare autor interpreteaza diferit.
Din experienta celor care au dat in anii trecuti s-a format o lista cu autori care ar fi recomandat sa o cititi , dar cel mai recomandat este sa cititi autori din care intelegeti cel mai bine iar apoi sa elucidati anumite chestiuni cu autorii mai jos mentionati

DREPT CIVIL
1. Gabriel Boroi - Drept civil. Partea generala. Persoanele, Ed. Hamangiu
2. Corneliu Birsan - Drept civil. Drepturile reale principale, Ed. Hamangiu
3. Constantin Statescu, Corneliu Birsan - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor, Ed. Hamangiu
4. Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale - vol I, II, III , Ed. Universul Juridic
5. Francisc Deak - Tratat de drept succesoral, Ed. Universul Juridic,

DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II. , Ed. Universul Juridic

DREPT PENAL
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic

cartile de mai sus sunt doar o recomandare, fiecare este liber sa invete dupa ce autor doreste
alte detalii gasiti pe site-ul inm-ului [ link extern ] /
Spor la invatat!
adrian_t87, utilizator
adrian_t87 a scris:

Examenul de admitere la Inm va avea loc undeva in august 2011 , data inca nu este fixata dar in ultimii ani s-a dat la sfarsitul lui august
Examenul va consta in 3 probe :
Proba 1-un examen tip grila a 100 de subiecte, cate 25 pentru drept civil , drept procesual civil , drept penal , drept procesual penal;
Proba 2-un examen de rationament logic;
Proba 3-un interviu.
Codurile dupa care se va studia sunt cele aflate in vigoare si nu noile coduri care vor intra in vigoare la 1 octombrie deci dupa examen
[ link extern ]
Cartile dupa care trebuie invatat nu exista , tematica recomandata de cei de la Inm este formata din legi si coduri deci nu include nici un tratat de nici un autor.
Astfel fiecare e liber sa consulte ce autor doreste dar materia este tratata diferit de fiecare autor si ar putea sa apara unele diferente de opinii si explicatia din tratat sa nu coincida cu cea de la examen deoarece fiecare autor interpreteaza diferit.
Din experienta celor care au dat in anii trecuti s-a format o lista cu autori care ar fi recomandat sa o cititi , dar cel mai recomandat este sa cititi autori din care intelegeti cel mai bine iar apoi sa elucidati anumite chestiuni cu autorii mai jos mentionati

DREPT CIVIL
1. Gabriel Boroi - Drept civil. Partea generala. Persoanele, Ed. Hamangiu
2. Corneliu Birsan - Drept civil. Drepturile reale principale, Ed. Hamangiu
3. Constantin Statescu, Corneliu Birsan - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor, Ed. Hamangiu
4. Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale - vol I, II, III , Ed. Universul Juridic
5. Francisc Deak - Tratat de drept succesoral, Ed. Universul Juridic,

DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II. , Ed. Universul Juridic

DREPT PENAL
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic

cartile de mai sus sunt doar o recomandare, fiecare este liber sa invete dupa ce autor doreste
Spor la invatat!

Bravo, multumim pentru sfaturi. =D> Bafta si tie, daca dai.
Buna tuturor!
Referitor la materiale as adauga :
-pentru Drept Penal, partea generala, pe Alexandru Boroi si Manualul de Drept Penal al lui Bulai;
-pentru Drept Civil, partea generala, Gheorghe Beleiu;

Desigur sunt doar indrumari.In rest am aceleasi manuale/tratate despre care vorbeste si Adrian. Si eu ca voi la anul sustin pentru prima data examenul la INM.
Spor la munca!
@ MayeMaye: Nu stiu daca maine vom discuta subiectele avand in vedere ca de obicei sunt postate pe site-ul INM-ului abia a doua zi dimineata. Si off topic: ai inceput sa te pregatesti pentru examen?
Pentru anul asta, m-am apucat tarziu de invatat.Foarte tarziu. Si pt ca nu doream sa merg doar ca sa nu fie drumul fara oameni, m-am orientat - deocamdata - pt sng. Codurile incep sa se sedimenteze, mai am legile. In paralel, invat in continuare, repetand, ce am inceput- nu foarte devreme, spre rusinea mea, - pt inm.
Daca ma las iar pe tandala, o sa ies la pensie si tot o sa dau la inm#-o.
Multa bafta, asteptam grilele dezbatute.
Iti doresc succes la examen la SNG, daca nu l-ai sustinut inca. :)
Nu conteaza cred cand incepi sa inveti, bine si sa nu fii presat de timp este foarte important, dar mult mai importanta este metoda si capacitatea de a intelege fiecare institutie. Nu te lasi pe tandala, nu este o optiune! Mai intri pe forum, te mai imbarbatezi, mai citesti un articol dintr-un cod, mai te uiti peste un capitol si incet, incet vei vedea ca se vor sedimenta si mai bine!:)

In alta ordine de idei, pentru rezolvarea grilelor eu il am pe Voineag, plus grilele care s-au dat la licenta la Drept, desigur grilele de la INM si ma batea un gand sa imi cumpar si Mihaela Ciobanu, dar din discutiile celor care si-au cumparat aceasta culegere de grile, am inteles ca sunt putin deprimante:stunned:
Voi din ce rezolvati grile?