Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Evitarea platii retroactive a asigurarii de sanatate ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Evitarea platii retroactive a asigurarii de sanatate ca Angajat si PFA cu Norma de Venit

Buna ziua,

Incepand din 2007 sunt angajat cu carte de munca si program normal de 8 ore pe zi. In plus tot din 2007 am un PFA cu Norma de Venit in care realizez venituri independente de actualul loc de munca.
Fiind angajat tot timpul incepand din 2007 si platind ca angajat asigurarile sociale nu am platit nici o asigurare sociala pentru PFA (5,5% sanatate, 0,5% somaj sau 10,5% pensie).

La somaj si la pensii am inteles trebuie sa platesc incepand cu 1 iulie 2010.

Pentru sanatate am inteles ca plata pentru 2010 se face pana pe data de 25 ianuarie 2011. Cei de la casa de asigurari or sa ma puna sa platesc sanatatea indepand de la data cand a fost creat PFA-ul (inceputul anului 2007) , conform Legii din 2006, Art. 257 (3) - "(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.".

Ce vreau sa va intreb este daca exista prevederi de care pot sa beneficiez pentru a nu plati asigurarile de sanatate, macar pentru perioada de dinainte de 1 Iulie 2010 (intre data cand am infiintat PFA-ul in 2007 si 1 Iulie 2010).

Multumesc frumos,
Alex
Buna ziua!

Sunt(eram :) ) un PFA cu norma de venit si termenul de preschimbare a autorizatiei era 25 aprilie 2010. Nu am preschimbat autorizatia si ca urmare PFA-ul a fost inchis automat. Daca am emis facturi in intervalul ianuarie- martie 2010, anterior datei de 25 aprilie 2010 e in regula? Sunt in legalitate? Mentionez ca la inceputul anului am platit impozitul pentru PFA pentru tot anul, nestiind ca "finantistii" au de gand sa-mi inchida PFA-ul fara nici-o instiintare.

Multumesc anticipat!
Normele de aplicare a Codului fiscal, pct. 36 prevad:,,În venitul brut se includ şi veniturile încasate ulterior încetării activităţii independente, pe baza facturilor emise şi neîncasate până la încetarea activităţii,,.
George David, Contabil
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare sunt salarit bugetar ,si pe langa serviciu mi-am infiintat o I.I. (p.f.a.)suntem obligati sa platim asigurarile de sanatate a doua oara ? daca puteti astept raspuns pe flor_arts@yahoo.com
REFERITOR LA:
"Ce vreau sa va intreb este daca exista prevederi de care pot sa beneficiez pentru a nu plati asigurarile de sanatate, macar pentru perioada de dinainte de 1 Iulie 2010 (intre data cand am infiintat PFA-ul in 2007 si 1 Iulie 2010)."

RASPUNS:
Nu exista nici o cale legala care sa va permita sa nu platiti cas datorat pentru veniturile din activitati independente, aceasta contributie o datorarti incepand cu anul infiintarii dvs. ca si PFA si evident cu data obtinerii de venituri.
NOTA:
Pe langa cota de 5,5% de cass aplicata la venitul net obtinut veti mai datora si majorari de intarziere de 0,1%/zi pentru perioada 2007 - 01 iulie 2010 iar dupa 01 iulie 2010, dobanzi de 0,05%/zi si penalitati 5% 30-60 zile si 15% peste 60 zile) calculate in functie de termenele de plata legale (trimestriale cu regularizare pana la 25 ianuarie anul urmator)

REFERITOR LA:
"termenul de preschimbare a autorizatiei era 25 aprilie 2010. Nu am preschimbat autorizatia si ca urmare PFA-ul a fost inchis automat. Daca am emis facturi in intervalul ianuarie- martie 2010, anterior datei de 25 aprilie 2010 e in regula? Sunt in legalitate?"

RASPUNS:
Da, sunteti in legalitate !