avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... completare cerere restituire taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

completare cerere restituire taxa poluare

pentru a depune la finante cerere de restituirii a taxei de poluare (platita in iulie 2010) este ok de utilizat modelul care l-am gasit mai vechi postat in alte sectiuni (vezi mai jos), este de actualitate s-au sunt lucruri care s-au mai schimbat intre timp??

vreau astazi sa merg sa depun contestatie in cele 30 de zile in care am dreptul si nu stiu exact daca folosesc formularul corect.

este corecta de bifat optiunea a treia??


Anexa nr.3
la normele metodologice
CERERE DE RESTITUIRE
Către(organul fiscal competent) __________________________________________
Subsemnatul/Subscrisa _________________________________ (numele şi
prenumele persoanei fizice / denumirea contribuabilului), cu domiciliul / sediul în
localitatea ________________, str. _________ nr. __, bl. ___, sc. ___, ap. __,
judeţul/sectorul ________________, având C.N.P./C.U.I. ____________________,
în temeiul prevederilor art. 117 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003
privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare, coroborate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008
pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, solicit/solicităm restituirea
sumei reprezentând1):
( ) diferenţă între suma achitată anterior, cu titlu de taxă specială pentru
autoturisme şi autovehicule, şi cuantumul rezultat din aplicarea prevederilor privind
taxa pe poluare pentru autovehicule;
( ) valoarea reziduală a taxei pe poluare, autovehiculul pentru care s-a plătit
taxa fiind scos între timp din parcul auto naţional;
( X ) diferenţe calculate în urma contestării taxei pe poluare achitate anterior.
Declar/Declarăm că suma achitată iniţial, cu titlu de taxă specială pentru
autoturisme şi autovehicule/ taxă pe poluare, prin chitanţa / O.P.T. nr. ______ /
______, în cuantum de _________lei, a fost achitată pentru înmatricularea
autoturismului/autovehiculului marca _________, tip/variantă __________, fabricat
în anul ____, având nr. de înmatriculare ___________, nr. de identificare
_____________________, seria cărţii de identitate _____________.2)
Faţă de acestea vă rog/rugăm să procedaţi la calcularea diferenţei/valorii
reziduale, conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008
pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, cu menţiunea că am luat
cunoştinţă că din suma de restituit vor fi compensate, de către organul fiscal
competent, eventualele obligaţii fiscale datorate şi neachitate la data restituirii.
Solicit/solicităm ca restituirea efectivă a sumelor cuvenite în continuare să se
efectueze3):
( ) în contul bancar nr. ___________________ deschis la
_______________________;
( ) în numerar, la ghişeul unităţii trezoreriei statului, în baza Notei privind
restituirea.
Solicitant/Reprezentant legal al contribuabilului
Nume şi prenume
Semnătura
L.S.
Data
1) Se bifează situaţia în cauză.
2) Nu se completează în situaţia în care se solicită valoarea reziduală a taxei.
3) Se indică modalitatea agreată pentru restituire.


Cel mai recent răspuns: toby18 , utilizator 14:09, 27 August 2010
In niciun caz; ce diferenta sa va restituie? d-voastra doriti restituirea taxei integrale achitate in luna iule 2010; nu este ptr. d-voastra acest model; in alta ordine de idei, faceti cererea cat mai simplu cu putinta, mentionati datele de identificate ale autoturismului si ale d-voastra, data si nr. deciziei, depuneti in copie actele masinii si ale d-voastra, copii dupa decizie si chitanta si solicitati simplu restituirea intrucat considerati taxa achitata ca fiind nelegal incasata. Nu este nevoie de un model, oricum finantele va vor da raspuns negativ. Un sfat: nu asteptati raspunsul , formulati plangere in instanta cu dovada depunerii acestei cereri la finante care constituie procedura prealabila si pana la primul termen veti primi si raspunsul de la finante.
avocat Cristina Popescu
Va multumesc de raspuns ... este exact ceea ce aveam nevoie sa stiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model intampinare pt recuperare taxxa de prima inmatriculare buburuza22 buburuza22 Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un model de intampinare la tribunal pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare si cu un model de cerere de recuperarea ... (vezi toată discuția)
Taxa auto sultanescuflorin sultanescuflorin model cerere restituire totala a taxei de poluare. (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto justme_ando justme_ando am inmatriculat o masina in 28-29decembrie 2009 in judetul neamt,si am platit undeva pe la 1700 de euro.pana acum nu am depus nici o cerere de restituire a ... (vezi toată discuția)