Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere la somaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere la somaj

Buna ziua tuturor.
Doresc sa va intreb care ar fi textul de lege pentru solicitarea admiterii unei pensii de intretinere atat timp cat paratul are ajutor de somaj in strainatate. (in afara textelor de lege din Codul familiei)
Cu stima

Nu cred ca aceasta actiune ar fi admisibila....Nici macar nu poate fi aplicata prin executare silita...Legea romana dispune doar pentru teritoriul national.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Respectele mele stimate coleg
Intr-adevar, este greu cu executarea silita in alta tara UE. Numai ca speta este pe rol iar reclamanta cere clientului meu pensie. Paratul nu realizeaza venituri in Romania iar in afara este somer. Ca atare va trebui sa fie obligat la plata unei pensii de intretinere pe salariul minim. In intampinarea scrisa asta voi sugera. Cat priveste executarea in tara straina a hotararii romanesti ea poate fi pusa in exec. prin procedura exequatorului acolo. Dar asta nu ne priveste pe noi.
Oricum, intrebarea ramane.. carui text legal se supune stabilirea unei pensii de intretinere pe salariul minim/venit minim garantat?
Cu stima
Emil Marian, utilizator
Codul Familiei-art.94.Solicitati instantei sa stabileasca pensia de intretinere in cuantum de 1/3 din salariul minim garantat pe economie la nivelul anului 2010,pana la implinirea varstei de 18 ani de catre minor. Aceasta deoarece paratul nu realizeaza venituri licite in Romania,iar in probatoriu solicitati instantei de judecata emiterea unei adrese catre ITM pentru a comunica daca paratul apare in evidenta lor ca avand contract individual de munca.

andymaurul
andymaurul, utilizator