Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale declaratie administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

declaratie administrator

Poate administratorul unei societati sa dea o declaratie pe proprie raspundere cu privire la activitati ale societatii, pentru perioada in care acesta nu era administrator?
multumesc!
nu, pentru ca se presupune ca nu le cunostea!
si cum as putea acoperi aceasta perioada?
autoritatile fiscale imi cer o declaratie; nu se poate pune problema sa gasesc vechiul administrator
Nu va fi necesar sa depuneti o justificare in acest sens, daca nu aveati calitatea de administrator in acea perioada.
Solicitati un istoric de la registrul comertului din care sa rezulte de catre cine s-a facut administrarea societatii de-a lungul timpului. Acest istoric il prezentati autoritatilor fiscale pentru a face dovada ca nu aveati calitatea de administrator pentru perioada de care faceti vorbire, la care eventual anexati si o declaratie.(inutila din punctul meu de vedere daca prezentati istoricul de la registrul comertului)
BAFTA!
Cand ati preluat functia de administrator al societatii, se presupune ca ati facut-o in cunsotinta de cauza si v-ati pus la curent cu situatia societatii, ati studiat evidentele si documentele societatii, in general, pentru a sti in ce va bagati.

Chiar daca altcineva a administrat societatea in acea perioada, repectiva persoana nu ar mai putea sa semneze o declaratie pe proprie raspundere, pentru ca nu mai are aceasta calitate in societate.

Declaratia pe proprie raspundere trebuie sa o dati tot d-voastra, dar in cuprinsul ei trebuie sa va referiti la faptul ca ati luat la cunostinta (din documentele societatii, etc) ca in perioada respectiva societatea a efectuat anumite activitati, etc..
Primoris SRL, Consilier juridic