Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda Politia Comunitara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda Politia Comunitara

Am oprit intr-o statie de taxi in data de 14.08.2010 si la iesirea dintr-o farmacie 2 politisti comunitari imi completau procesul verbal de contraventie. Desi in statie mai erau locuri libere pentru taxiuri. Nu am semnat procesul verbal, pentru ca nu stiam ca e statie de taxi, statia respectiva amenajandu-se recent. Pe proces scrie ca pot face plangere in decurs de 15 zile (calendaristice sau lucratoare?, din data de 14 sau de cand l-am primit acasa prin posta? ). Adresa o am in Timisoara dar lucrez in Resita. Pentru motivul ca nu l-am semnat am primit amenda ? Ca pe procesul verbal scrie si avertisment. Sunt la prima abatere de genul asta si nu era normal sa mi se de-a avertisment. E prima oara in viata cand am de-a face cu autoritatile si habar n-am cum sa procedez. Multumesc
Pai este bine ca ati primit avertisment pentru ca nu trebuie sa scoateti bani din buzunar. Mai grav era daca scria: Stabilesc amenda in suma de:......lei
Asta e si una din probleme ca fiind la prima abatere, prima problema cu Politia Comunitara, in loc de avertisment mi-au dat direct amenda.X-(
mishu83 a scris:

Asta e si una din probleme ca fiind la prima abatere, prima problema cu Politia Comunitara, in loc de avertisment mi-au dat direct amenda.X-(

In acest caz, contestati, in termen, procesul-verbal, dar pe motive de nulitate, altele pe care le-ati invocat (desi in statie mai erau locuri libere pentru taxiuri; nu stiam ca e statie de taxi, statia respectiva amenajandu-se recent; sunt la prima abatere de genul asta si nu era normal sa mi se de-a avertisment) pentru ca aceste nu sunt motive.
Am inteles, dar cu cele 15 zile de contestatie, cum se calculeaza, lucratoare ? calendaristice ? de la data primirii amenzii ? sau de cand am luat-o la cunostiinta, adica de cand mi-a venit acasa prin posta ?
O.G. nr. 2 din 2001 prevede ca impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
De regula, intr-un act normativ cand teremeul se refera la zile lucratoare, acest fapat este trecut in cuprinsul lui.
Deci, calendaristice.