Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reducere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reducere pensie alimentara

As dori sa stiu daca in urma reducerii cu 25% a salariilor bugetarilor se poate cere in instanta reducerea proportionala a pensiei alimentare, fara a mai urma "regula ultimelor 6 luni.

Cu multumiri
Depinde cum a fost stabilita pensia de intretinere: ca suma fixa sau procent din venit. Daca e procent din venit, se va reduce corespunzator. Daca e suma fixa, va puteti adresa instantei.
Atunci cand a fost stabilita, pensia de intretinere reprezenta o suma fixa care la vremea respectiva era egala cu 1/4 din salariu. Institutia continua sa retina aceeasi suma, chiar daca salariul s-a diminuat cu 25%.
In aceste conditii, avocatul consultat a spus ca "regula" venitului pe ultimele 6 luni nu s-a schimbat! Mi se pare nedrept si incorect, mai ales ca banii odata dati, nu cred ca se mai recupereaza.
Multumesc
oricum se va face media.
Multumesc pentru raspunsuri.
As dori, daca se poate, sa-mi spuneti ce inseamna "se va face media": daca salariul a scazut incepand cu luna iulie, iar fiul meu plateste in continuare suma stabilita anterior, cum i se va face dreptate din punct de vedere financiar?
Cum este pensia fiului dvs. stabilita in suma fixa sau in procent pentru ca este important acest detaliu?
Am revazut raspunsul de mai sus "ati spus ca pensia este in suma fixa", in acest caz este necesara promovarea unei actiuni de reducere pensie avand in vedere scaderea salariului cu 25 % avand in vedere ca potrivit art.94 al.2 c. fam.-intretinerea poate fi micsorata dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui care o primeste., iar al. 1 prevede ca intretinerea este datorata portrivit nevoii celui care o cere dar si avand in vedere si mijloacele ce urmeaza a o plati.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat