Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 180 al 2 vs art 18 indice 1 (amenda administrativa)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 180 al 2 vs art 18 indice 1 (amenda administrativa)

Salut,
Am fost citat intr-o problema.Nu o sa o povestesc acum.Dl politist mi-a zis ca e mica infractiunea,nu am antecedente penale,am recunoscut si am si martori ca am fost batut si eu.In sfarsit,a zis ca pot iesi cu amenda administrativa.Persoana care este vatamata,are certificat medico legal cu 5-6 zile de ingrijiri medicale.
Intrebarea este,daca ies cu amenda administrativa,adica fara cazier,daca mai poate intenta proces civil pt daune morale.Adica daca mai are dreptul sau posibilitatea sa continue sau sa faca recurs la politie sau cum s-o numi,ca nu este multumit de rezolutie.
Vreau sa mai stiu,daca politia,cand imi iau amenda administrativa,daca poate sa mai ma puna sa platesc si daunele morale,etc.

Multumesc!
ContSters47148, utilizator
Partea vatamata daca se considera nedreptatita poate face plangere impotriva rezolutiei procurorului.
Si, da, va poate actiona si in instanta civila.
In post-ul anterior am prezentat problema intr-un mod mai generalizat.Acum o sa vreau sa stiu urmatoarea problema:
Daca imi iau amenda administrativa + plata daune morale,ingrijiri medicale etc.
Dpdv legal,partea vatamata mai poate sa faca inaintare dosar catre instanta?
Iar conform cazului meu,daca am recunoscut si accept sa ii platesc despagubirile,cum am spus si in declaratie,mai are rost sa fie trimisa in instanta? (de fapt,daca cei de la politie nu considera ca trebuie trimisa in instanta,daca are dreptul partea vatamata sa insiste prin lege...)
Mentionez ca partea vatamata mi-a cerut 10mii euro,dar apoi a cerut 2mii euro,doar pentru un pumn,
Toti avocatii,chiar si agentul de politie,mi-a zis ca e suma prea mare si peste posibilitatile mele materiale.Doar pentru singurul pumn care l-a primit.
Adica se poate sa ii refuze cei 2000euro procurorul care aplica rezolutia? si sa ma puna sa platesc doar o parte corecta,apoi sa ramana "fara drept de contestatie" aceasta rezolutie?
Multumesc pentru raspunsuri!
Deci, partea vatamata se poate constitui parte civila si sa ceara bani: pt ingrijiri, daune morale etc.
Acestea se pot admite in cuantumul cerut sau nu.
Parca daune morale acordau instantele cam la 500 lei pentru astfel de loviri.
Daca procurorul dipune o solutie, partea vamatate poate ataca prin plangere.
Acest drept nu-i este ingradit.
Teoretic cineva va poate chema in judecata prin tot felul de dosare. Asta nu inseamna ca si castiga.
Vreau sa evit sa ma bag in cheltuieli ani de zile cu avocatii si stres.
Am facut-o eu o trag,dar sa scap mai repede,ca ma streseaza.
Multumesc de raspuns.
nu cumva ai fost provocat? citeste mesaj privat