Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratori/ directori SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratori/ directori SA

C.I.M. al administratorilor(directorilor) se suspenda pe perioada indeplinirii mandatului acestora sau inceteaza de drept ? Asta deoarece la art.137^1(3) din Legea 31/1990 se arata ca se suspenda in timp ce art.V din OU82/2007 vorbeste de "incetarea de drept"?
CIM al persoanei care ocupa functia de director inainte de aceste modificari inceteaza de drept. Daca insa este numit director un salariat al firmei (cineva care are functia de contabil , de exemplu) CIM-ul acestuia se suspenda pe perioada mandatului, urmand ca la expirarea acestuia sa revina pe functia avuta anterior numirii.
Imi permit sa mai pun o intrebare legata de aceasta problema a administratorilor din SA.
Daca in AGA se hotaraste ca administrarea firmei se atribuie unui administrator unic - intamplator si actionar majoritar-, cu cine va incheia acest administrator contractul sau de mandat?Cu alte cuvinte cine va semna din partea firmei? Se va imputernicii de catre AGA un actionar care sa semneze in numele ei?
Multumesc !