Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitare tichete
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitare tichete

Care ar fi inregistrarile in contabilitate a impozitului pe tichetele de masa?
normal ca si pina cum:D
doar ca se adauga inregistrare impozitari tichetelor 16%
421=4441-impozit tichite
Si daca adaug si aceasta inregistrare , mai am egalitate intre salariul net din statul de plata , si soldul breditorl al ct. 421 din balanta ?
daca faci corect statul de plata precis o sa ai....pt. ca baza de calul la impozitare se modifica cu val .tichetelor,iar restul de plata al angajatului se micsoreaza cu acest impozit:D
Daca ai nelamuriri contacteaza-ma ..:hm:
iulia53, utilizator
Corectati-ma daca gresesc :
1) se inreg. fd. de salarii (venituri realizate)
641 = 421
2) urmeaza toate retinerile (cas 10.5,somaj 0.5,sanatate 5.5)
421 = %
3) dupa care sunt contributiile platite de angajator

Aceasta fiind NC la salarii in luna. Creditul ct. 421 - debitul ct.421 = salariul net.

Daca vorbim de statul de plata, valoarea tichetelor de masa acordate vor fi introduse intr-o coloana distincta dupa ded.pers. de baza. Se modifica baza de calcul la impozitare, se calc. impozitul, se scade imp. din venitul rezultat dupa operarea stopajului la sursa si rezulta o suma care include si valoarea tichetelor - imp.aferent.
Aceasta suma este mai mare decat soldul creditor al ct.421 (din balanta). Este corect ?
Prin modificarea adusa de OUG 58/2010 in sensul eliminarii tichetelor de masa de sub incidenta art. 55 alin. 4 lit. b din Codul fiscal rezulta ca, de la 1 iulie 2010, tichetele de masa sunt considerate venituri salariale si sunt impozabile.

Cu alte cuvinte:
- nu exista impozit pentru tichete de masa, ci impozit pe veniturile din salarii, prin salarii intelegandu-se toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica in baza unui contract individual de munca (salariu de incadrare, prime, sporuri, stimulente, etc, inclusiv tichetele de masa);
- contravaloarea tichetelor de masa se va trece intr-o coloana distincta in statul de salarii, astfel incat sa se includa in venitul brut lunar, cu mentiunea ca pentru tichetele de masa nu se calculeaza contributiile sociale obligatorii conform art. IV lit. b din OUG 58/2010;
- fiind tratate drept venituri salariale, contravaloarea lor majoreaza venitul brut lunar in functie de care se calculeaza deducerile personale la functia de baza prevazute de art. 56 din Codul fiscal;
- implicit impozitul pe veniturile din salarii va fi mai mare (baza de calcul s-a majorat cu valoarea tichetelor de masa si/sau cu diminuarea deducerilor personale) si se va suporta exclusiv din venitul net al salariatului, care va incasa un rest de plata mai mic;
- in concluzie, nu exista o retinere de impozit pe “tichetele de masa” si, ales, nu se retine impozitul sub forma de “tichete”, ci pur si simplu impozitul pe veniturile din salarii majorat se suporta din salariul net cuvenit salariatului.

Val tichetelor vor fi intr-o coloana inainte de deducere:D