Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul spor vechime
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul spor vechime

Buna ziua!
Imi puteti spune daca perioada in care angajatul a beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului cu varsta de pana in 2 ani intra in calculul sporului de vechime? Multumesc!
Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare care se ia in calcul la stabilirea pensiei.
Imi cer scuze ca insist, dar e un domeniu pe care nu prea il stapanesc si il inteleg mai greu :(.
Legat de calcularea pensiei, am inteles ca aceasta perioada este luata in calcul.
Intrebarea mea viza mai mult un alt domeniu. Si anume calcularea acelui spor de vechime care se adauga la salariul net. Cazul este urmatorul: pana la primirea idemnizatiei pe cartea de munca apar 3 ani si 4 luni. De indemnizatie s-a beneficiat 1 an si 8 luni. La reangajare, sporul de vechime care se va adauga la salariul net va fi de 5% (considerandu-se ca vechime in munca doar cei 3 ani si 4 luni) sau 10% (cumulandu-se ani de munca cu perioda de indemnizatie, care ar da o vechime ce depaseste 5 ani).
Multumesc!
iust, utilizator
Intre timp am gasit raspunsul

Legea 7/2007 , pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii
copilului
12. La articolul 18, dupa alineatul (4) se introduc trei noi alineate, alineatele (5), (6) si (7), cu urmatorul cuprins:
"(5) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioada
asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006.
(6) In situatia prevazuta la alin. (5), la stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se ia in
calcul salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata din perioada respectiva.
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului
handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in
raport cu aceasta
."
.

Eu de aici asi intelege ca se ia in calculul sporului de vechime pentru salariu.
iust, utilizator
As vrea sa ma lamuresc in urmatoarea situatie: pe perioada anterioara, respectiv 1 an si 9 luni contractul de munca pe care il am la o institutie de stat a fost suspendat in baza art.62 din legea nr. 495/2004 privind salarizarea şi alte drepturi băneşti ale personalului din administraţia centrală a Ministerului Afacerilor Externe şi de la misiunile diplomatice, oficiile consulare şi institutele culturale româneşti din străinătate
(Art. 62. – (1) Soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în
misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă
raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă
beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de
către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la
nivelul ultimului salariu avut înaintea plecării. Baza lunară de calcul a
contribuţiei nu poate depăşi plafonul de trei salarii de bază minime brute
pe ţară.
(2) La încheierea misiunii permanente a personalului, soţul/soţia
care l-a însoţit la post are dreptul să solicite reintegrarea la autoritatea
sau instituţia publică, regia autonomă sau societatea naţională la care a
fost încadrat/încadrată. Reintegrarea se acordă, de drept, solicitantului.
(3) Dacă reintegrarea soţului/soţiei nu este posibilă în termen de
90 de zile calendaristice de la data încheierii misiunii, salariatul unităţii
trimiţătoare beneficiază de o indemnizaţie lunară de sprijin, la nivelul
salariului de bază minim brut pe ţară, garantat în plată, pe o perioadă de
maximum 6 luni.)
la reluarea activitatii beneficiez de aceasta perioada la calcul vechimii in munca (pt care se adauga la salariu sporul de vechime) ?
Perioada in care soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă este considerata stagiu asimilat de cotizare si se ia in calcul la stabilirea pensiei.
Aceasta perioada nu constituie vechime in munca.