Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract in limba engleza?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract in limba engleza?

Buna ziua,
As dori sa stiu daca contracte in limba engleza semnate cu firme/persoane straine trebuie traduse in limba romana si legalizate?

Exista o lege care spune asa ceva?
~ Conținut șters la cerere ~
Bun. Multumesc pentru raspuns, dar eu m-am referit daca exista lege pentru ca contractele sa fie traduse si autorizate si in limba romana?
Nu trebuie, insa din experienta mea, in dreptul comercial ar trebui sa fie bilingve. Adica sa fie redactate, inca de la semnare, in ambele limbi.
Exista si diverse metode de a redacta un contract in 2 sau mai multe limbi...
Ce fel de metode?
De aspect... ce metode... Nu inteleg, ce sa-ti spun? Ce nu stii? Cum se scriu, in diverse modalitati, cateva variante ale aceleiasi idei/proiect/contract?
Sunt metode de redactare, n-au nici o importanta, am amintit de ele numai ca sa sugerez ca este intalnita chiar des redactarea de acte in 2 sau mai multe limbi, astfel incat s-au dezvoltat si astfel de metode.