Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de vanzare-cumparare

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Firma mea a vandut in luna septembrie produse pentru care am primit 2 file CEC, dar au fost refuzate la plata. CEC-urile respective au fost investite cu titlu executoriu. Si acum urmeaza problema mea. Trebuie sa vand marfa la o firma si valoarea facturii este destul de ridicata. Firma respectiva a zis ca o sa-mi plateasca cu bilet la ordin. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa iau BO sau sa cer fila CEC? Daca inchei un contract de vanzare-cumparare ce clauze trebuiesc introduse? BO poate fi avalizat de catre administratorul firmei?
Va multumesc!
In primul rand trebuie facuta o verificare a istoricului firmei respective la Centrala Incidentelor de Plati - mai ales daca suma este importanta si daca este prima afacere incheiata cu respectiva firma - intrucat asa s-ar afla informatii despre antecedenta fraudelor comise sau nu de catre partenerul de afaceri respectiv.
In functie de rezultat vei aprecia daca are sau nu rost sa inchei afacerea.

In ceea ce priveste ultima intrebare, raspunsul este afirmativ. BO poate fi (si chiar este indicat) sa fie avalizat de administratori, asociati.
Multumesc mult pentru sfaturi. Am verificat firma la CIP si a avut un incident minor de plata in 2005. Intre BO avalizat de administrator si fila CEC ce ma sfatuiti sa aleg? Cu fila CEC tocmai am patit-o. Am intrebat contabili, juristi si parerile au fost impartite.
"Intre BO avalizat de administrator si fila CEC ce ma sfatuiti sa aleg?"

BO avalizat de administrator.
Va multumesc!