avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Sunt angajata de 6 luni la o firma pe baza unui contract individual de munca, care este inregistrat la ITM, insa nu mi s-a facut carte de munca, deoarece administratoarea nu s-a sinchisist. Este obligata sa imi faca carte de munca? Daca da, in ce interval de la angajarea mea?
De asemenea, in aceste conditii, doresc sa-mi dau demisia. Ce acte trebuie firma sa-mi elibereze la plecare, tinand cont ca nu am carte de munca, deci nimic prin care sa demonstrez ca am o vechime de x-luni. Va multumesc anticipat.:">
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2010
rosetraverse, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:43, 7 Septembrie 2010
Buna dimineata !
Nu va impacientati ! Daca CIM este semnat de parti si comunicat catre ITM , angajatorul va poate da o adeverinta care sa ateste perioada lucrata la firma . Oricum de la 01.01.2010 nu se vor mai folosi cartile de munca ......
In unitatea in care lucrez nu am mai putut achizitiona carti de munca anul acesta intrucat nu s-au mai trimis in teritoriu , motiv pt care am eliberat adeverinte conform RGES ....
Bafta !
Noua legislatie in domeniul dreptului muncii nu mai prevede obligativitatea cartii de munca, datele ce se treceau in cartea de munca trecandu-se in registrele tinute de angajator.
Atat timp cat dumneavoastra lucrati legal, in baza unui contract de munca si angajatorul isi plateste taxele catre stat,beneficiati de toate drepturile oricarui salariat care mai are acea carte de munca.
Contractul de munca este dovada vechimii in munca.
Daca va dati demisia societatea este obligata sa va faca o fisa de lichidare si bineanteles sa va dea decizia de incetare a contractului de munca.
multumesc pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor B-)
lacramioara_25ani a scris:

Noua legislatie in domeniul dreptului muncii nu mai prevede obligativitatea cartii de munca, datele ce se treceau in cartea de munca trecandu-se in registrele tinute de angajator.
.......
Contractul de munca este dovada vechimii in munca.
Daca va dati demisia societatea este obligata sa va faca o fisa de lichidare si bineanteles sa va dea decizia de incetare a contractului de munca.


Chiar asa este ?
1. Legislatia prevede ca pana la data de 31.12.2010, vechimea în muncă se probează cu carnetul de muncă.
Prin urmare, Decretul nr.92.1976 nu este abrogat inca ...

2. Potrivit reglementărilor în vigoare în acest moment, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă, conferă salariatului vechime în muncă, ce se evidenţiază în carnetul de muncă şi în registrul general de evidenţă a salariaţilor. În situaţia în care, din motive bine întemeiate nu se întocmeşte carnet de muncă, la încetarea activităţii se eliberează o adeverinţă de vechime.

freeelis a scris:

lacramioara_25ani a scris:

Noua legislatie in domeniul dreptului muncii nu mai prevede obligativitatea cartii de munca, datele ce se treceau in cartea de munca trecandu-se in registrele tinute de angajator.
.......
Contractul de munca este dovada vechimii in munca.
Daca va dati demisia societatea este obligata sa va faca o fisa de lichidare si bineanteles sa va dea decizia de incetare a contractului de munca.


Chiar asa este ?
1. Legislatia prevede ca pana la data de 31.12.2010, vechimea în muncă se probează cu carnetul de muncă.
Prin urmare, Decretul nr.92.1976 nu este abrogat inca ...

2. Potrivit reglementărilor în vigoare în acest moment, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă, conferă salariatului vechime în muncă, ce se evidenţiază în carnetul de muncă şi în registrul general de evidenţă a salariaţilor. În situaţia în care, din motive bine întemeiate nu se întocmeşte carnet de muncă, la încetarea activităţii se eliberează o adeverinţă de vechime.




Nu stiam ca iar s-a prelungit termenul :"> , multumesc pentru atentionare!

Alte discuții în legătură

Adeverinta de vechime corina_I corina_I Buna ziua, Am nevoie de Adeverinta de Vechime de la una din societatile la care am fost angajata. Am solicitat aceasta adeverinta societatii respective si ... (vezi toată discuția)
Asigurari sociale creatza_70 creatza_70 Buna ziua! Intrebarea este din partea unei cunostinte. Aceasta lucreaza cu carte de munca la un spital si mai are si un contract la un cabinet medical, ... (vezi toată discuția)
Carnet munca ne-creat de catre angajator. emiliapana emiliapana Buna ziua, Lucrez din 2007, acesta fiind primul meu job. Angajatorul mi-a comunicat recent ca nu a intocmit un carnet de munca pe numele meu. Este corect? ... (vezi toată discuția)