Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR VECHIME VS SPOR FIDELITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR VECHIME VS SPOR FIDELITATE

Poate ma lamuresate si pe mine cineva care este diferenta dintre sporul de vechime si cel de fidelitate ?
Personal consider ca sporul de vechime este cel acordat lucratorilor angajati la stat , in schimb ce sporul de fidelitate este acelasi , dar la privat , si tine cont , cum este si normal , numai de vechimea pe care o ai in acea companie privata .
De aceea sunt surprins ca unii salariati ai statului aveau si spor de vechime si de fidelitate .
Gresesc ?
Sporul de vechime se acorda pentru toata vechimea in munca (din toate institutiile) iar cel de fidelitate doar pentru timpul lucrat intr-o singura unitate...
Si companiile private au vreo obligatie , morala chiar , de a acorda spor de vechime pentru cineva care a lucrat la concurenta ?
~ Conținut șters la cerere ~
Si cu toate acestea , este normal ca un salariat sa primeasca si spor de fidelitate si spor de vechime , cu atat mai mult cei de la stat ?
Sau patronul sa plateasca spor de vechime celui ce a lucrat pentru alta companie ?
In celelalte economii europene exista aceste doua forme ? SI cumulate ?
La un moment dat acestea se suprapun ; adica daca lucrez intr-o companie zece ani , se calculeaza vechimea pentr acei zece ani plus ce aveam inainte , sa zicem cinci , se acorda spor de vechime pentru cincisprezece ani , dar pentru cei zece se acorda si spor de fidelitate ?
Nu mi se pare normal !
~ Conținut șters la cerere ~