Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare ONG
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare ONG

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a infiinta un ONG!Multumesc!
1. Disponibilitatea denumirii
2. Sediul
3. Intocmirea actelor (Act Constitutiv si Statut)
4. Constituirea patrimoniului initial
5. Cazierul fiscal al fondatorilor
6. Dobandirea personalitatii juridice
7. Inscrierea in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor
8. Certificatul de inregistrare fiscala
9. Deschiderea contului bancar
10. Stampila si achizitionarea imprimatelor

Referitor la rezervarea denumirii pentru care optati, aceasta se obtine de la Ministerul Justitiei, Serviciul de relatii cu publicul si cooperare cu ONG-uri, strada Apolodor nr. 17, sector 5, telefon/fax: (021)410.72.72, (021)312.40.23; persoane de contact: Ana Mihaila - sef serviciu sau Paula Popa - consilier juridic. La Administratia Financiara platiti taxa in contul Ministerului Justitiei. La registratura Ministerului Justitiei completati o cerere tip la care anexati dovada platii taxei (chitanta).

La dosar se va depune fotocopie CI memebri fondatori si CD cu actul constitutiv si statut.
In ceea ce priveste sediul se va depune contract de comodat/inchiriere la care se va anexa titlul de proprietate in fotocopie.

Dosarul se depune la Judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul.
Denisa Stanca, Avocat
Multumesc din suflet!
Cerere adresata Judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are sediul asociatia;
Act Constitutiv si Statut se incheie in forma autentica ori atestat de catre avocat.
Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) datele de identificare a asociatilor (minim trei asociati fondatori): numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
c) denumirea asociatiei;
d) sediul asociatiei;
e) durata de functionare a asociatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;
f) patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, în valoare de cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul în natura si / sau in bani al asociatilor. In cazul aportului in natura, forma autentica a actului constitutiv si a statutului este obligatorie;
g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
h) persoana sau persoanele împuternicite sa desfasoare procedura de dobândire a personalitatii juridice;
i) semnaturile membrilor asociati.
Statutul cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) elementele prevazute in cazul Actului Constitutiv, cu exceptia celor de la lit. g) si h);
b) explicitarea scopului si a obiectivelor asociatiei;
c) modul de dobandire si de pierdere a calitatii de asociat;
d) drepturile si obligatiile asociatilor;
e) categoriile de resurse patrimoniale ale asociatiei;
f) atributiile organelor de conducere, administrare si control ale asociatiei;
g) destinatia bunurilor, în cazul dizolvarii asociatiei;
Dovada sediului: contract de inchiriere sau de comodat.
Dovada patrimoniului: deschidere de cont la CEC / banca aleasa de catre membrii asociat.
Dovada disponibilitate denumire: de la Min. Justitiei valabila doar trei luni.
Taxa judiciara de timbru + timbru judiciar
Caziere fiscale ale asociatilor fondatori valabile 15 zile de la emitere.
Dovada ca cenzorul este expert contabil: (copie legitimatie / autorizatie + copie CI / BI).