Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... va rog sa-mi raspundeti si mie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

va rog sa-mi raspundeti si mie

va rog sa-mi raspundeti si mie ,m-am angajat pe data 23.08.2010 iar pe data de 01.09.2010 era zi de salariu in perioada asta am lucrat 6 zile a cite 8 h pe zi si a 7 zi de la ora 8 dimineata pina la 1 noaptea -zi de inventar ieri cind am cerut salariul mi-sa spus ca am fost in perioada de proba si de abea de la data de 01.09 sint angajata adica am fost o saptamana de proba ce pot sa fac in cazul acesta nesemnd nici un contract pe perioada determinata
nu puteti sa faceti nimic, poate o sesizare la ITM.macar acum ati semnat contractul de munca?trebuia sa-l semnati cu o zi inainte de a incepe activitatea cu o zi!asa prevede legea mai nou!
Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă. aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.

Daca nu ati semnat niciun c.i.m., va trebui sa dovediti ca in perioada 23.08.2010 - 01.09.2010 ati lucrat la acel angajator. In acest sens, art.16 alin.2 C.mun. dispune ca, în situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.
Codul muncii
Art. 16 alin ((2)
În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.

Art. 31 alin (5)
Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.
in magazinul in care lucrez sunt camere de filmat care si inregistreaza .sefa mea este persoana publica si am inteles ca nu e prima oara cand face asa ea nedand bani nici pe preaviz ,zicand ca au iesit lipsa la inventar si tot la ea in magazin se vand produse expirate
stefan_constanta, utilizator
De nu depuneti sesizari la ITM, ANPC ?