Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contact de munca fals
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contact de munca fals

Buna seara,

Vreau sa va intreb si eu ceva. Mam intors la servici dupa c.i.c la fosta firma care intre timp sia schimbat denumirea. Patroana mia facut c.i.m cu data cind am venit la servici (08.12.2008) insa nu mi la adus inregistrat la fortele de munca.Am fost eu personal la fortele de munca si vazind ca nu este nici un c.m inregistrat iam cerut explicatii. Ea mia spus ca o sal inregistreze insa cind mi la adus era de fapt inregistrat cu o luna mai tirziu decit data angajerii. As dori sa stiu daca se poate face ceva pe cale legala sa nu am intrerupere in cartea de munca. Am uitat sa mentionez contractul adus de ea nu este semnat de mine

Multumesc
armaghedon, utilizator
Puteti solicita inregistrarea ca vechime in munca a perioadei lucrate mai intit prin notificarea angajatorului, iar in caz de refuz prin actiune in justritie.
În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
Chiar dacă între părţi nu s-a întocmit un înscris privitor la contractul individual de muncă încheiat, reclamantului i se cuvin drepturi salariale pentru perioada lucrată, acesta făcând dovada prestării prin orice alt mijloc de proba.

Pentru savarsirea infractiunii de fals si uz de fals (falsificarea semnaturii), puteti depune o plangere penala.