Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE CU NABADAI!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE CU NABADAI!!!

Buna seara,

rog frumos aratati-mi luminita de la capatul tunelului in urmatorul caz:

Suntem 2 frati impreuna cu mama ,tata a decedat acum 3 ani.In ultima perioada de viata a tatei acesta a avut mai multe conflicte cu fratele sau datorita unor neintelegeri plecand de la succesiunea mamei acestora,adica bunica mea si a fratelui.
Ideea este ca suntem numai in posesia unei copii a masei succesorale dezbatute in care tatalui ii apartine 1/2 dintr-un teren X si fratelui sau 1/2 din acelasi teren X precum si o casa cu teren care nu mai poate fi luata in discutie pentru ca ea s-a vandut cand tata inca traia.
1.Prima chestiune care va o adresez este !!!poate unchiul nostru sa ne faca act de vanzare cumparare la notar pentru 1/2 lui de teren si de abia apoi sa deschidem noi succesiunea dupa tata??
2.Daca poate face act de vanzare -cumparare atunci trebuie facut cadastru si intabularea numai pe jumatatea lui sau si pe cea a tatalui nostru care este decedat??
3.Exista posibilitatea ca acest act de vanzare -cumpare a 1/2 unchiului plus certificatul nostru de mostenitor de pe urma tatalui plus titlul de proprietate al terenului care este pe numele bunicii sa fie un set de acte care nu se mai pot ataca in justitie de eventualii mostenitori ai unchiului???

rog frumos luminati-ma,nu m-am confruntat niciodata cu tribunale ,notar, justitie ....ufff#-o

multumesc anticipat!!!

buna seara.
cel mai simplu va rezolvati problema cu unchiul printr-un act de partaj pe cale de instanta.
in acest caz nu veti avea nevoie de cadastru si intabulare.
1.Unchiul poate sa va vanda jumatatea lui din acel teren.
2.Cadastrul si intabularea se fac numai pe jumatatea
pe care v-o vinde unchiul dvs, pct ca acea parte face
obiectul vanzarii.
3)Nu vor avea nici o sansa de reusita.
Daniel Coman, Avocat
atat timp cat sunt in indiviziune nu se va putea face prima intabulare pe o cota parte dintr-un imobil.
intotdeauna se intabuleaza intregul imobil, abia dupa aceea se vor putea face dezmembrari, partaje etc..
Daniel Coman a scris:

2.Cadastrul si intabuularea se face numai pe jumatatea
pe care v-o vinde unchiul dvs, pct ca acea parte face
obiectul vanzarii.

Si cam de unde si pana unde tine jumatatea asta a unchiului daca proprietatea e indiviza!? (de unde incepe si unde termina expertul masuratoarea pentru cota ideala, abstracta de 1/2 din bunul nedivizat in materialitatea lui?).

Nu rezulta din textul de mai sus ca s-a facut si un partaj intre frati.

A existat un astfel de partaj? Ati spus ca aveti o copie. E a unui certificat de mostenitor? E si un act/hotarare de partaj acolo?

romascanu, moderator
....Buna seara,,

nu exista intre frati un act de partaj!!!
Deci fiti draguti care sunt pasii ce trebuie sa ii urmam???#-o
mentionez ca toate costurile trebuie sa le suportam noi pentru ca altfel unchiul nu ne da acea 1/2 de teren.

multumesc anticipat