avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Codul Fiscal - activitate dependenta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Codul Fiscal - activitate dependenta

Caz: Tip societate SA-IFN; Forma de proprietate 23 ( capital de stat < decat 50%); Administrator cu contract de administrare, fara raport de munca altundeva. Unitatea a retinut si a virat contibutia de sanatate (angajator si angajat) si impozitul pe venit, iar conform Legii 19/2000, art.5(1)pct.IV lit b) si art.6 (1), administratorul plateste contributiile sociale in baza Declaratiei de asigurare sociala si Contract de asigurare pentru somaj (Lege 76/2002).
In baza HG nr.791/03.08.2010 privind modificarea legii 571/2003, titlu I Art.7 (1) pct.2.1 si pct.2.2 activitatea desfasurata este dependenta.

Intrabare: incepand cu luna iulie activitatea trebuie reconsiderata in baza Art.7 (1) dil Legea 571//2003, sau raman in vigoare Declaratia si Contractul depuse de administrator in baza legii 19/2000 si 76/2002 ?

Alte discuții în legătură

Ce riscuri implica trecerea la pfa? echinococuta echinococuta buna ziua. sunt farmacist, iar de ceva timp lantul de farmacii la care lucrez face presiuni privind trecerea la PFA a farmacistilor si a farmacistilor ... (vezi toată discuția)
Declaratie 200 pe anul trecut dragos79 dragos79 am si eu o problema. sunt angajat ca PFA de o luna si am completat declaratia 220 pentru venitul estimat pe 2011. eu din luna noiembrie am si un contract de ... (vezi toată discuția)
Activitate dependenta conform hg 791/2010 Jurist TM Jurist TM Buna ziua! Am urmatoarea speta: doua societati comerciale AX - cu asociat unic Z si AY - cu asociati Z si S, isi au stabilit sediul la aceeasi adresa. AX ... (vezi toată discuția)