Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean american in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean american in Romania

va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lista completa a actelor necesare casatoriei cu un cetatean american in Romania, atat pentru mine cat si pentru el
va multumesc
Acte necesare pentru înregistrarea casatoriei:
1. Actele de identitate ale viitorilor soti;
2. Certificatele de nastere in original;
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii), cu mentiunea "apti pentru casatorie";
4. Acte din care sa rezulte desfacerea casatoriilor anterioare (unde este cazul): certificatul de deces al fostului sot; certificatul de despartire sau divort; certificatul de nastere sau casatorie cu mentiunea de divort; sentinta de divort, mentionând ca s-a facut înscrierea divortului dupa caz;
5. Aprobarea primarului daca se încheie casatoria în afara sediului primariei;
6.Aprobarea presedintelui consiliului judetean sau a primarului municipiului Bucuresti in cazul unor impedimente la casatorie (conditii de vârsta, rudenie fireasca sau adoptie);
7. Timbru fiscal;
8. Taxa extraconjugala de timbru;

Pentru casatorii cu cetateni straini mai sunt necesare:
Dovada eliberarii sau autentificarii de catre misiuni diplomatice sau oficiile consulare acreditate in România, in cazul casatoriilor dintre cetateni români si straini, din care sa rezulte ca se îndeplinesc conditiile de fond, cerute de legea nationala; declaratie la notariat pe propria raspundere din care sa rezulte ca cetateanul strain nu este casatorit si îndeplineste conditiile de fond pentru legea sa nationala (daca statul respectiv nu are misiune diplomatica in România).
IMPORTANT!
- De la depunerea actelor si pâna la înregistrarea oficiala a casatoriei termenul este de 10-14 zile (inclusiv data expirarii certificatului prenuptial).
- Casatoria se încheie de catre ofiterul de stare civila la sediul primariei sectorului, orasului sau comunei în a carei raza administrativ-teritoriala îsi are resedinta unul dintre viitorii soti.
- La oficierea casatoriei este obligatorie prezenta a doi martori, cu actele de identitate.
- Actele se depun la Serviciul de Stare Civila în timpul programului cu publicul.
- Eliberarea actului se face in ziua oficierii casatoriei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc foarte mult pentru raspuns
nu inteleg exact ce inseamna "Dovada eliberarii sau autentificarii de catre misiuni diplomatice sau oficiile consulare acreditate in România"...
poate ma lamuriti
multumesc mult
SimonaD. a scris:

nu inteleg exact ce inseamna "Dovada eliberarii sau autentificarii de catre misiuni diplomatice sau oficiile consulare acreditate in România"...
poate ma lamuriti

E vorba de o declaratie notariala (affidavit) care se elibereaza de catre sectia consulara a ambasadei SUA la Bucuresti: [ link extern ]
multumesc foarte mult
informatiile imi sunt de un real ajutor
multumesc
Si noi ne-am casatorit in Romania, sotul meu este cetatean american, nu a fost atat de complicat pe cum parea cand am vazut de ce avem nevoie, cea mai grea parte a fost drumul de 12 ore dus intors pana la ambasada din Bucuresti pentru o hartie (noi locuim in Alba Iulia). Dupa casatorie am aplicat pentru permis de sedere si l-a obtinut pe 5 ani de zile. Acum am si eu o intrebare, la un moment dat o sa vrem sa plecam in state la familia lui, ne e foarte greu aici, problema e ca vreau din tot sufletul sa putem pleca impreuna, din cate am inteles el trebuie sa mearga instate sa aplice pt reintregire de familie? nu vreau ca acum dupa ce am reusit sa fim impreuna sa trebuiasca sa stam despartit din nou, mi se pare o mare prostie si nu inteleg de ce trebuie sa fie asa. Nu este nici o alta modalitate prin care sa pot obtine viza si sa plecam impreuna? (imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie)