Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate EROI DIN REGIMENTUL 32 INFANTERIE
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

EROI DIN REGIMENTUL 32 INFANTERIE

Stie cineva,unde se poate gasi lista cu numele eroilor din Regimentul 32 infanterie - Mircea cel Batran,cazuti la datorie,in al doilea razboi mondial ?

Cum se poate solicita drepturile unui urmas de erou,din al doilea razboi mondial ?

Prin anii `73-`75 am citit in Magazin istoric despre Regimentul 32 infanterie si batalile pe care le-au purtat prin Rusia si Cehoslovacia, unde au murit eroii neamului. Daca mai tin minte erau si niste nume, dar nu o lista.
Cred ca la ambele dvs. intrebari puteti primi raspuns de la Oficiul Naţional pentru Cultul Eroilor.
Darie Tudor a scris:

Prin anii `73-`75 am citit in Magazin istoric despre Regimentul 32 infanterie si batalile pe care le-au purtat prin Rusia si Cehoslovacia, unde au murit eroii neamului. Daca mai tin minte erau si niste nume, dar nu o lista.
Cred ca la ambele dvs. intrebari puteti primi raspuns de la Oficiul Naţional pentru Cultul Eroilor.

Caut o anumita persoana,despre care stiu numele,data cand a plecat pe front si faptul ca a murit pe frontul de est.
Nu pot afla alte date despre aceasta persoana. Din acest motiv,caut o lista a acestor eroi ce au fost in Regimentul 32 infanterie - Mircea cel Batran. Acest regiment,dupa cum am aflat,a fost decimat aproape in intregime. Dar,ar trebui sa existe undeva numele celor ce au cazut la datorie acolo...
Va mai pot da doua idei.
1. Incercati sa-l contactati pe Presdintele Consiliuli Judetean Prahova, dl Mircea Cosma. A scris cartea, pe care eu nu am citit-o, intitulata Regimentul 32 Mircea. Nu stiu daca vorbeste de camasile albe. Poate primiti unele informatii privind locul documentarii sau poate chiar lista pe care o cautati.
2. Eu am cautat pe cineva mort in al II RM. Stiind unde s-a nascut l-am gasit in registrul de nasteri la primarie. Daca va referiti la I RM sa stiti ca mai sunt acte de nastere la primarii si din anul 1889. Daca nu exista la primare, actul se gasete in arhiva Dir. Jud. de Ev. a Populatiei.
Darie Tudor, utilizator
Darie Tudor a scris:

Va mai pot da doua idei.
1. Incercati sa-l contactati pe Presdintele Consiliuli Judetean Prahova, dl Mircea Cosma. A scris cartea, pe care eu nu am citit-o, intitulata Regimentul 32 Mircea. Nu stiu daca vorbeste de camasile albe. Poate primiti unele informatii privind locul documentarii sau poate chiar lista pe care o cautati.
2. Eu am cautat pe cineva mort in al II RM. Stiind unde s-a nascut l-am gasit in registrul de nasteri la primarie. Daca va referiti la I RM sa stiti ca mai sunt acte de nastere la primarii si din anul 1889. Daca nu exista la primare, actul se gasete in arhiva Dir. Jud. de Ev. a Populatiei.

Stiu si unde s-a nascut,dar eu am nevoie de documente din care sa reiasa clar locul unde a murit si in ce imprejurari,daca este posibil.
Stiti cumva si modul in care se pot solicita drepturile pentru urmasii eroilor din al II lea RM ? Cum dovedeste ca au aceasta calitate ? Cum trebuie solicitat dreptul ? Care ar fi aceste drepturi ?
Multumesc.
Ostasii trimsi pe front erau strict inregistrati, mai ales in cel de-al II RM. Apartinatorii erau instiintati despre cei ucisi in lupte si cei luati prizonieri, care erau declarati disparuti.
Fiind vorba de cel de-al II RM, o posibila rezolvare ar fi sa va adresati asociatiilor veteranilor de razboi.