Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces de evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces de evacuare

Va rog sa-mi spuneti cat dureaza un proces de evacuare a sotiei si copilului din casa care-mi apartine numai mie (bun dinainte de casatorie) si mai ales in ce consta acest proces de evacuare (se face ancheta?? vine politia??) Unde trebuie sa ma adresez? Va rog cat mai multe amanunte posibile, chiar generale... dar mai ales cat dureaza?
Mentionez ca suntem in proces de divort...
Multumesc mult de tot!
ContSters45980, utilizator
Dv. scoateti-i numai afara, sa vedeti ce castigati la divort... si marea si sarea!!!
Sincer, cum e posibil ca un parinte sa vrea sa-si scoata copilul afara din casa?:O
Sotii isi datoreaza intretinere reciproc si ei au dreptul sa locuiasca in comun cu celalalt sot. La fel si in cazul copilului. Mai ales in acest caz, daca cel mic cere pe cale reconventionala sa ramana in casa, nu vad cum ar pierde. E minor? Major? Face scoala inca? Ce varsta are?

Imi cer scuze, nu prea judec oamenii in deciziile pe care acestia le iau, dar nu inteleg demersul dv. Daca e atat de greu sa stati cu ei, va sfatuiesc sa va mutati dv. Cel putin pentru perioada divortului, pana la definitivare. Apoi, puteti face actiune in evacuare. Care poate dura... de la un termen la cate poate obtine partea adversa, care cu siguranta e interesata sa stea cat mai mult.

Ca sa va ajutam corespunzator e necesara, de cele mai multe ori, o expunere cat mai amanuntita si coerenta a situatiei de fapt si a celei juridice.