Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ing 2 marje fixe sau hotie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ing 2 marje fixe sau hotie

buna ziua,
conform aticolului din zf. de azi ING are o formula transpatrenta de calcul a dobanzii cu 2 marje fixe. Este legala aceasta marje?.In contractul pe care il am eu cu ING-ul este prevazut la art.dobanzi ROBOR+MARJA FIXA atat nu 2 sau 5 marje fixe.Indiferent la ce banca intrebai pana la aparitia og50/2010 ce reprezinta si din ce este formata o marja fixa ,nineni nu stia sa iti raspunda ,iar acum ca din senin te pun sa semnezi un act aditional la contractul de credit in care la art.6 este pervazuta rata dobanzii =ROBOR+1,25%(?????)+MARJA FIXA. In contractul semnat cu cei de la ING marja fixa nu este detailiata cu ce cuprinde aceasta ,asadar din punctul meu de vedere aceasta "1,25%" este o marja abuziva pentru asi acoperii din pierderi.
Dobanda variabila este doar in sus? pentru ca lamine la aceasta data este 17,25 iar pe piata este de 14,96
Potrivit OUG 50 in contractele de credit cu dobândă variabilă dobânda va fi raportată la fluctuaţiile indicilor de referinţă EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobânzii de referinţă a BNR, în funcţie de valuta creditului, la care creditorul poate adăuga o anumită marjă, fixă pe toată durata derulării contractului;
Marja dobânzii poate fi modificată doar ca urmare a modificărilor legislative care impun în mod expres acest lucru.
buna ziua....
Dnule avocat acceasi problema o am si eu.....
Lege nu e clara pentru mine .... eu vad problema asa ....
Legea zice cum ati zis dvs .. dar eu va intreb daca in contract este deja o marja, fixa pe toata durata derularii contractului de ce banca este indreptatita sa mai adauge o marja - ei o denumesc "procent care va ramane fix pe toata perioada creditului, cu exceptia in care legislatia va impune modificarea si care reprezinta diferenta dintre valorea Ratei interne de finantare a bancii si valoarea indicelui
public ROBOR/EURIBOR
inainte era : rata dobanzii =rata de referinta + marja
rata de referinta inseamna rata interna de finantare a bancii aferenta unor fonduri pe 1 an

acum este:
rata dobanzii =ROBOR+1,25%(?????)+MARJA FIXA.

1,25% procent care va ramane fix pe toata perioada creditului, cu exceptia in care legislatia va impune modificarea si care reprezinta diferenta dintre valorea Ratei interne de finantare a bancii si valoarea indicelui public ROBOR/EURIBOR

Deci prin urmare rata de referinta a impartit-o in doua.....

este legal ce fac ei????
multumesc anticipat pentru raspuns
si mai am o problema ... daca vreti sa ma lamuriti ...
eu vreau sa renunt la contractul cu Orange dar conform contractului mai trebuie sa raman abonata inca 15 luni. Stiti despre clauza din contract...... Contractul l-am semnat cu X euro cu TVA inclus .... majorarea TVA a dus la facturarea unei sume mai mari decat in contract ..... parerea mea ca eu am semnat pentru o suma si ei au modificat-o pe baza legii cu TVA-ul .... dar mie in contract imi scrie TVA inclus .....
Asta duce din pdv al meu incalcarea clauzelor din contract din partea lor si rezilierea ar trebui facuta daca clientul nu a fost informat si nu s-a semnat un act aditional de majorare de cost ..... si acesta va sesiza in scris firma despre aceasta incalcare....

Intrebare : rezilierea trebuie legal aprobata de operatorul de servcii sau nu ??

multumesc inca o data pentru raspuns