Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie de pensionare

intrebarea mea este: ce reprezinta "stagiu asimilat" pe o decizie de pensionare si ce importanta are la calculul final al pensiei?
Stagiul asimilat se referă la perioadele necontributive care sunt incluse în stagiul minim şi stagiul complet de cotizare, în vederea obţinerii prestaţiilor de asigurări sociale (cu unele excepţii prevăzute de lege). Se consideră stagii asimilate, conform art.38 din lege perioadele în care asiguratul:
- a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepţia pensiei pentru limită de vârstă, pensie anticipată, pensie anticipată parţială, pensie de urmaş;
- a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
- a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat.
Stagiu asimilat poate fi anii de la facultate ( cele de la zi ), stagiul militar in cazul barbatilor, concediul pentru cresterea copilului de pana la doi ani