Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare prioritate la trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare prioritate la trecerea de pietoni

am fost oprit in trafic de un politai acesta a zis ca am fost filmat de radar ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni nu mi sa facut nici o dovada in acest sens .ce pot sa fac.nu am semnat procesul verbal.mi sa dat dovada de circulatie 15 zile
Puteti in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa formulati contestatie la instanta competenta teritorial si sa solicitati in afara de alte probe(acte,martori) si copia respectivei fotografii.
Verificati din continutul procesului verbal daca acesta a fost corect completat si daca sunt intrunite in acesta cauzele de nulitate prev.de art.16,17,34 din OG nr.2/2001
Procesul verbal vi se va comunica la domiciliu ., in maxim o luna de la data constatarii .
Dupa primirea sa , in 15 zile puteti formula plangere la judecatoria de pe raza careia s-a savarsit fapta , solicitand prin aceasta ca intimata ( politia ) sa faca dovada savarsirii contraventiei , aceasta obligatie fiind in sarcina sa , conform jurisprudentei C.E.D.O.
V-a fost ridicat permisul?
Totusi care este adevarul?
Faptul ca nu v-au prezentat dovezile nu inseamna ca nu le detin.