Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arvuna sau clauza penala ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arvuna sau clauza penala ?

Intr-un antecontract de vanzare cumparare a unui imobil este prevazuta clauza prin care promitentul vanzator se obliga la plata dublul avansului primit daca din culpa sa nu se incheie in forma autentica contractul.
Cum calificati clauza penala (art. 1066 Cod civ.) sau clauza de arvuna (art. 1298 Cod.civ.) ? Argumente.
Din ce spui tu pare a fi o clauza de arvuna, ptr ca aceasta presupune a restitui inca o data suma achitata initial de cealalta parte + ceea ce a primit.
Clauza de arvuna este o conventie accesorie contractului de vanzare - cumparare in virtutea careia cumparatorul avanseaza o suma de bani ce, de regula, reprezinta o parte din pret, pe care o pierde daca vanzarea nu se executa din culpa sa, sau pe care, vanzatorul, avand-o primita, este obligat sa o restituie indoit daca neexecutarea vanzarii se datoreaza culpei sale.

Clauza penala este acea conventie prin care partile evalueaza anticipat daunele - interese contractuale.

Despagubirile se stabilesc de regula intr-o suma forfetara.

Clauza penala poate fi stipulata intr-o clauza expresa cuprinsa in contractul din care se naste raportul de obligatii sau intr-o conventie ulterioara, incheiata inainte de neexecutarea obligatiilor.

In opinia mea ne aflam in prezenta unei clauze de arvuna.