avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conficte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conficte de munca

ce se intampla daca cer in instanta plata sambetelor lucrate,iar singura mea dovada ca le-am lucrat este condica de prezenta dar firma la care am lucrat nu o prezinta instantei.pot avea castig de cauza?
Cel mai recent răspuns: mihalache.cristina67 , utilizator 18:38, 13 Septembrie 2010
da, insa puteti produce si proba cu martori in acest caz.
Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2010
AVOCAT ZAHARIA CALIN FLORIN, Avocat
cererti expertiza!
este obligatoriu ca o firma sa aiba condica de prezenta?asta in cazul in care ei vor spune ca nu au asa ceva?
da. daca spun ca nu sa prezinte orice alta dovada prin care se facea pontajul si prin care firma facea calculul orelor lucrate de fiecare salariat in parte.
noi(angajatii)semnam in condica de prezenta

Alte discuții în legătură

Pontaj fals mancipri mancipri Ce se poate face in cazul in care un angajat stat lucreaza doua zile a 12 ore cu doua zile liber, sau o zi 14 ore si a doua zi liber, continuu si in zilele de ... (vezi toată discuția)
Condica de prezenta zgubi71 zgubi71 Buna seara, condica de prezenta poate constitui o dovada in cazul unei reclamatii la itm sau in instanta,in care cer plata orelor suplimentare efectuate dar ... (vezi toată discuția)
Plata ore suplimentare marianpopaconsult marianpopaconsult Buna ziua, Incepand cu data de 31.05.2018, am demisionat. Precizez ca in intervalul de timp cat am lucrat (01.03.2017 - 31.05.2018) am prestat ore ... (vezi toată discuția)