Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru studenti

Sunt studenta la Universitatea de Medicina si Farmacie Targu-Mures,Facultatea de Moase.Am avut o restanta pe care am promovat-o acum in toamna si tot acum am si licenta.Cum ar trebui sa procedez pt a initia actele pt somaj(sunt din judetul Suceava)?Va multumesc anticipat!
1. Din Legea 76/2002:
Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învăţământ se înţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.
2. Mergeti la AJOFM cu adeverinta eliberata de facultate (sau diploma, daca a fost eliberata).