Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare pentru nedepunere bilant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare pentru nedepunere bilant

Am primit azi citatii pentru doua societati comerciale, ambele au niste datorii la stat nu mari, de cateva zeci de milioane, pentru dizolvare pentru nedepunere bilant 2006, 2007, 2008. Culmea este ca eu tocmai intentionam sa fac ceva cu aceste societati, sa le cesionez cuiva sau eventual sa incep procedura de insolventa.
In acest caz, ORCB mai accepta cesiunea, daca sunt dat in judecata? Termenul este tocmai in mai anul viitor.
Ce pot sa risc? ANAF se va constitui parte sa recupereze datoriile, nu? Si daca nu are de unde, va numi lichidator? sau se va angaja raspunderea mea? Se va admite dizolvarea, urmand ca pana la lichidarea finala sa se poata constitui ANAF parte sau sa ma actioneze in judecata pentru recuperarea datoriilor?

Eu sincer le-as cam lasa sa le dizolve, dar am nevoie de sfatul dvs!
Va multumesc!
D. Derderian
Actiunea in raspundere impotriva administratorilor apartine societatii, care o exercita in baza hotararii adunarii generale, conform prevederilor art. 194 alin.1 lit. 1din legea nr. 31/1990; in acelasi context, este de mentionat ca actiunea in raspundere impotriva administratorilor va putea fi exercitata si de creditorii societatii, dar numai in cazul in care impotriva acesteia s-a deschis procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006(art. 73alin. (2) din Legea nr. 31/1990 a soc. comerciale. ( citat din Legea societatilor comerciale nr. 31/1990- Analize si comentarii pe articole, pag. 540-541, editia a 2-a, Ioan Schiau si Titus Prescure) E vorba de SRL-uri.