avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sanctiuni mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sanctiuni mostenire

Buna ziua,
Ce sanctiuni sunt prevazute pentru 2 persoane care au deschis o succesiune (ce s-a si incheiat) si au declarat ca sunt singurii mostenitori.
Erau 4 frati, dintre care 1 a murit, iar singurii mostenitori erau ceilalti 3 frati.
Fratele care a murit si cei 2 frati care au facut succesiunea erau apropiati, in schimb cu celalalt frate nu au mai vorbir de 10-15 ani.
Au incercat sa il gaseasca atunci cand s-a deschis succesiunea, insa nu au reusit si au declarat ca ei sunt singurii mostenitori (acel frate nu a venit nici macar la inmormantare). In urma acestui lucru, au dobandit o garsoniera, pe care, ulterior au vandut-o. Acum a aparut si cel de-al treilea frate care isi cere drepturile.
Care este sanctiunea pentru fratii care au declarat ca ei sunt singurii mostenitori? Se da o amenda, se face inchisoare/ dosar penal? Ce se va intampla cu ei?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:46, 15 Septembrie 2010
introducerea celuilalt mostenitor se paote face, dar numai in cazul in cae acest mostenitor face dovada ca a acceptat succesiunea in termenul de optiune succesorala.
ioana_cristea a scris:

introducerea celuilalt mostenitor se paote face, dar numai in cazul in cae acest mostenitor face dovada ca a acceptat succesiunea in termenul de optiune succesorala.
Si care este acest termen?
6 luni de la data decesului.
Prin urmare, daca in 6 luni de la data decesului, celalat mostenitor nu si-a facut aparitia, acum nu mai are dreptul la nimic? Ca lor le este teama de sanctiunile pe care le pot avea si, vor sa ii dea totusi, 1 treime din valoarea imobilului. Sa inteleg ca nu mai are dreptul la acesti bani? Si banii se vor imparti la 2?
pai asta care a stat pitit, a avut cunostiinta de deces?
a acceptat succesiunea?

Alte discuții în legătură

Tatal divortat, recasatorit, decedat succesiune virgilionescu virgilionescu Tatal divortat, recasatorit, decedat, eu, fiul din prima casatorie aflu intamplator ca la succesiune a doua sotie a declarat ca nu are copii. Au locuit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, urmare a decesului unui sot, sotul supravietuitor ... ncostoae ncostoae Buna ziua, Urmare a decesului unui sot, sotul supravietuitor si cei doi copii nu se inteleg la mostenirea notariala, deoarece sotul supravietuitor vroia sa ... (vezi toată discuția)
Mosteniri ella2010 ella2010 in urma decesului parintilor au ramas5 copii. unul dintre ei a deschis succesiunea iar ceilalti nu s-au prezentat pentru ca nu s-au inteles. el a primit o ... (vezi toată discuția)