Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ddreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ddreptul la mostenire

face parte din clasa I de mostenitori directi-descendent copilul ambilor defuncti deci frate bun cu celalat mostenitor
atunci i se cuvine o cota de 1/2 din masa succesorala
chiar daca nu si-a manifetat dreptul de optiune succesorala si nici nu contribuit la sarcinile mostenirii si nici la conservarea bunurilor succesorale pentru niciunul din parinti, si cheltuielile facute de celalalt mostenitor cum se impart daca mostenirea se imparte 1/2 ? Nu este defavorizat?