avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ddreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ddreptul la mostenire


face parte din clasa I de mostenitori directi-descendent copilul ambilor defuncti deci frate bun cu celalat mostenitor
Cel mai recent răspuns: silviu , utilizator 17:31, 14 Septembrie 2010
atunci i se cuvine o cota de 1/2 din masa succesorala
chiar daca nu si-a manifetat dreptul de optiune succesorala si nici nu contribuit la sarcinile mostenirii si nici la conservarea bunurilor succesorale pentru niciunul din parinti, si cheltuielile facute de celalalt mostenitor cum se impart daca mostenirea se imparte 1/2 ? Nu este defavorizat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ionescu.mimi ionescu.mimi Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari: 1. Daca unul dintre soti moare, iar cei doi soti nu au avut copii, cine are ... (vezi toată discuția)
Descendent renuntator lolo0112 lolo0112 in cazul in care la mostenire vin sotia supravietuitoare si un descendent care renunta la mostenire, ramane unic mostenitor sotia supravietuitoare, sau in ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)