Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reguli facturare marfa export
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reguli facturare marfa export

Buna!Am si eu o intrebare.
Atunci cand trimit marfa in Ungaria aceasta este insotita de o factura in exemplar albastru si rosu.
Intrebarea este urmatoarea:
Exemplarul rosu se intoarce de la cumparatorul maghiar semnat si stampilat singur sau insotit de un document prin care se mentioneaza ca aceasta a fost inregistrata in contabilitatea firmei maghiare?
Daca este cineva care stie despre ce vorbesc il rog sa raspunda.
Multumesc.
O zi buna!
documentele care va vor fi solicitate de catre orice organ de control pentru a proba o livrare intracomunitara sunt in mare:
- contract
- factura
- cmr
nu este necesara o dovada a includerii facturii in contabilitatea maghiara pentru ca nu este responsabilitatea dumneavoastra sa asigurati acest lucru. atat timp cat dumneavoastra demonstrati un raport economic materializat intr-o vanzare de bunuri la care demonstrati(prin cmr) ca ati transmis bunurile sunteti OK.