Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reziliere contract asigurari sociale.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reziliere contract asigurari sociale.

Buna ziua! Am incheiat un contract de asigurari sociale cu Casa de pensii deoarece am doar 27 de ani munciti si am considerat ca ar fi bine sa am 30, datorita problemelor financiare nu am mai achitat contributia din luna iulie 2010, m-am prezentat la Casa de pensii pt.reziliere in 31 august si mi-au spus ca nu pot rezilia contractul pana nu achit la zi contributia. Va rog sa imi spuneti daca pot rezilia retroactiv contractul sau trebuie sa platesc la zi contributiile? Va multumesc!
Trebuie sa achitati toata suma restanta, in caz contrar va vor trimite somatie si titu executoriu.

Cap. A, sectiunea I, pct. 14 din Ordinul nr. 340/2001
Rezilierea contractului de asigurare sociala din initiativa asiguratului poate interveni oricand pe parcursul derularii acestuia, la data solicitarii. Contributia de asigurari sociale neachitata precum si majorarile / dobanzile si penalitatile de intarziere aferente se urmaresc conform legislatiei privind recuperarea creantelor bugetare.