Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

as vrea sa stiu daca un cetatean roman cu domiciliul in romania s-a casatorit cu o femeie din Cipru, casatoria oficiindu-se in Cipru, venind apoi si locuind in Romania, ce instanta va fi competenta? Trecand o perioada de 5 ani de la despartirea in fapt, sotia a disparut nemaigasind-o, sotul vrea sa introduca actiunea de divort. poate sa o introduca in Romania? daca nu mai da de sotie poate sa se pronunte o hotarare in lipsa sotiei?
Transcrieti certificatul de casatorie in tara si daca ati avut un domiciuliu comun in tara, instanta competenta va fi cea de la ultimul domiciliu comun al partilor.
Daca nu ati avut un domiciuliu comun in tara sau niciunul dintre soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla domiciuliul comun, competentea este judecatoria de la domiciliul paratei, iar daca parata nu are domiciuliu in tara , instanta competenta va fi cea de la domiciliul reclamantului.
Pentru indeplinirea procedurii cu parata va trebui dupa citarea ei la ultimul domiciliu cunoscut sa solicitati instantei incuviintarea citarii prin publicitate,citare pe care o veti face intr-un ziar de larga circulatie si /sau in Monitorul oficial al Romaniei si veti obtine astfel desfacerea casatoriei, bineinteles dupa probarea motivelor de divort.
Pentru transcriere certificat de casatorie lecturati urmatoarele:

In cazul cetatenilor romani cu domiciliul in tara, care s-au casatorit in strainatate, acest demers trebuie facut in localitatea de domiciliu si sunt necesare urmatoarele acte :

-xerocopie a cartii de identitate sau a buletinului, petru cetatenii romani cu domiciliu in localitatea unde se face transcrierea;
-certificatul sau extrasul de casatorie original
-o copie xerox legalizata a certificatului de casatorie sau extrasului de casatorie
-traducerea in limba romana de catre un traducator autorizat roman a certificatului de casatorie sau extrasului de casatorie
-legalizata de catre un notar public din Romania
-certificatele de nastere ale sotilor in copii xerox
-declaratie legalizata la un notar public din Romania in situatia in care sotii si-au pastrat numele de familie anterioare, le-au reunit sau sotul a luat numele de familie al sotiei sau in cazul in care numele de familie purtat de catre soti pe timpul casatoriei NU este inscris in certificatul de casatorie
-o copie xerox a extrasului sau a cartii de familie; (Numai in cazul in care nu se depune declaratie legalizata cu privire la numele de familie purtat pe timpul casatoriei);
-timbre fiscale in valoare totala de 7000 lei;
Daca este cazul :
-adeverinta din care sa rezulte cum figureaza in Registrul Permanent de Evidenta Populatiei
eliberata de Biroul Evidenta Populatiei de la ultimul domiciliu avut in tara( in situatia in care solicitantul se legitimeaza cu pasaport romanesc expirat sau cu titlu de calatorie)
-sentinta de divort, ramasa definitiva si irevocabila (daca este cazul) + copie xerox + traducerea in limba romana legalizata
-certificatul de deces al fostului sot, in cazul in care solicitantul a mai fost casatorit (daca este cazul)
-traducerea in limba romana- legalizata a acestora(sentintei de divort, sau certificat de deces)
-procura speciala de reprezentare la serviciul Stare Civila si la Biroul Evidenta Informatizata a persoanei Local, in vederea transcrierii certificatului de casatorie din strainatate in actele de stare civila romane si a obtinerii a unui certificat de casatorie romanesc, in cazul in care nici unul dintre soti nu poate depune cererea personal sau timpul de sedere in tara este mai scurt de 60 zile de la data inregistrarii cererii;
Procura se legalizeaza de catre:
un notar public din Romania,
fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
sau intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate;

MARTA SIMONA PETRE, Avocat