avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de agent,comision,mandat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de agent,comision,mandat

Controversata OUG 82/2010 m-a ,,bagat in ceata,,
Veniturile unei persoane fizice ce are un ,,contract de agent asigurari,, cu o societate ce este broker asigurari ,intra in categoria veniturilor pentru care se vireaza contributii de asigurari sociale si somaj ?

Am aceasta dilema deoarece Codul fiscal la art 52 face distinctie intre veniturile
din activitati desfasurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial; si venituri din activitati desfasurate în baza contractelor/conventiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
OUG 82/2010 la Art II al (2 )spune ca doar asupra acestora din urma se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj.

Contractul de agent ,comision,mandat=contract/conventie civila ???????




Cel mai recent răspuns: adrianatur , utilizator 11:21, 14 Octombrie 2010
Agentii de asigurari au iesit din sfera aplicarii OG 58; ei au contracte comerciale, nu conventii civile.

Succes!
Spuneti-mi, va rog, daca este vorba de contracte de mandat, dar nu de mandat agenti asigurari - tot nu se datoreaza toate acele contributii de asigurari sociale si somaj?
Dar daca este vorba de contract de comision cu persoane fizice?

Multumesc anticipat!
Pentru contracte de mandat (persoane din conducere) se datoreaza acele contributii ca si cum ar fi salarii. Pentru "contract de comision" se datoreaza impozit pe venit si dupa caz CASS.

Succes!
Multumesc pentru raspuns!

Mai am totusi cateva neclaritati.
Am sunat acum la casa de sanatate si mi-au zis ca datoreaza 5,5% contributii cass persoanele fizice care lucreaza pe contract de comision.

fplopeanu a scris:

Pentru "contract de comision" se datoreaza impozit pe venit si dupa caz CASS.


Care sunt cazurile in care datoreaza cass? si cand nu le datoreaza?
Contributie la somaj si CAS nu mai datoreaza persoana fizica, daca are contract de comision?

Incerc sa gasesc o solutie legala cu cele mai putine contributii si impozite.

Multumesc anticipat.
Un exemplu tipic de agenti de asigurari care nu datoreaza nici CASS: pensionarii.

Succes!

Alte discuții în legătură

Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)
Pensionar inregistrat pfa - care sunt contributiile obligatorii? stelach stelach Buna ziua, un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Cass si pentru asigurari? ContSters23466 ContSters23466 cartea de munca este la intreprindere de stat unde am norma intreaga si unde mi se retine cas, somaj, fondul de pensii, impozit. In timpul liber am lucrat part ... (vezi toată discuția)