Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de agent,comision,mandat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de agent,comision,mandat

Controversata OUG 82/2010 m-a ,,bagat in ceata,,
Veniturile unei persoane fizice ce are un ,,contract de agent asigurari,, cu o societate ce este broker asigurari ,intra in categoria veniturilor pentru care se vireaza contributii de asigurari sociale si somaj ?

Am aceasta dilema deoarece Codul fiscal la art 52 face distinctie intre veniturile
din activitati desfasurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial; si venituri din activitati desfasurate în baza contractelor/conventiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
OUG 82/2010 la Art II al (2 )spune ca doar asupra acestora din urma se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj.

Contractul de agent ,comision,mandat=contract/conventie civila ???????

Agentii de asigurari au iesit din sfera aplicarii OG 58; ei au contracte comerciale, nu conventii civile.

Succes!
Spuneti-mi, va rog, daca este vorba de contracte de mandat, dar nu de mandat agenti asigurari - tot nu se datoreaza toate acele contributii de asigurari sociale si somaj?
Dar daca este vorba de contract de comision cu persoane fizice?

Multumesc anticipat!
Pentru contracte de mandat (persoane din conducere) se datoreaza acele contributii ca si cum ar fi salarii. Pentru "contract de comision" se datoreaza impozit pe venit si dupa caz CASS.

Succes!
Multumesc pentru raspuns!

Mai am totusi cateva neclaritati.
Am sunat acum la casa de sanatate si mi-au zis ca datoreaza 5,5% contributii cass persoanele fizice care lucreaza pe contract de comision.

fplopeanu a scris:

Pentru "contract de comision" se datoreaza impozit pe venit si dupa caz CASS.

Care sunt cazurile in care datoreaza cass? si cand nu le datoreaza?
Contributie la somaj si CAS nu mai datoreaza persoana fizica, daca are contract de comision?

Incerc sa gasesc o solutie legala cu cele mai putine contributii si impozite.

Multumesc anticipat.
Un exemplu tipic de agenti de asigurari care nu datoreaza nici CASS: pensionarii.

Succes!