Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de odihna

lucreaza cineva in sanatate? poate spune cineva cum se calculeaza concediul de odihna (care este baza de calcul) al unei asistente care in afara salariului de baza beneficiaza de un spor de dificultate, spor de lucru in 3 ture, spor de sambete si duminici.Va multumesc
Nu conteaza sectorul de activitate in care angajatul isi desfasoara activitatea.
Cuantumul si plata indemnizatiei de concediu sunt aceleasi fiind prevazute in art. 145 din C. muncii, articol care prevede:
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Darie Tudor, utilizator
FIECARE SECTOR DE ACTIVITATE ARE SPECIFICUL LUI: DACA AR LUCRA CINEVA IN SANATATE AR STI CE SPORURI SE ACORDA SI CARE SUNT SAU NU CU CARACTER PERMANENT SI CARE INTRA SAU NU IN CALCULUL CONCEDIULUI DE ODIHNA
Potrivit art.128 alin.1 din CCM la nivel de ramura sanitara pe perioada
2008 – 2010
, pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, în condiţiile art. 145 din Codul Muncii şi care cuprinde:
- salariul de bază;
- indemnizaţia de conducere;
- salariul de merit;
- sporul de vechime;
- spor pentru titlul ştiinţific de doctor;
- sporul lunar de prevenţie;
- spor de până la 25% din salariul de bază acordat personalului
contractual care, prin natura atribuţiilor de serviciu prestează în mod
sistematic activităţi peste durata normală a timpului de lucru sau
desfăşoară sistematic activităţi în zilele nelucrătoare şi căruia nu i se
poate acorda timp liber corespunzător şi care nu beneficiază de plata
orelor suplimentare.
- sporuri pentru locurile de muncă cu condiţii grele, deosebit de
periculoase şi periculoase, periculoase sau vătămătoare, condiţii de
încordare psihică foarte ridicată sau care se desfăşoară în condiţii
deosebite, pentru unităţi sanitare cu specific deosebit şi localităţi cu
condiţii deosebite de muncă sau unde atragerea personalului se face cu
greutate
- alte sporuri prevăzute în anexele la prezentul contract.