Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie in calitate de invitat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie in calitate de invitat

Am primit o citatie in calitate de invitat in cauza privind un dosar penal fara referire ,am o banuiala ca acest dosar priveste evenimentele intamplate la spitalul judetean braila ,protestul asistentilor medicali.Ma poate lamuri cineva despre aceasta calitate de invitat!
Avand in vedere ca informatiile puse la dispozitie de dvs sunt reduse,este greu a va emite un raspuns corect
Cel mai in masura sunt cei care au emis citatia
Daca autoritatile au inteles util si necesara in solutionarea cauzei,citarea dvs,se impune a da curs acesteia ,la data si ora convocata
ynocentta, utilizator
nu exista aceasta calitate de "invitat" , poate in calitate de invinuit? recititi. si apoi va vom putea raspunde mai exact.
kikers a scris:

Am primit o citatie in calitate de invitat in cauza privind un dosar penal fara referire ,am o banuiala ca acest dosar priveste evenimentele intamplate la spitalul judetean braila ,protestul asistentilor medicali.Ma poate lamuri cineva despre aceasta calitate de invitat!

Calitate de " invitat"?...Cata imaginatie penala!:happy:

:sorry: Trag concluzia ca nici cei care v- au trimis citatia nu sunt lamuriti privind calitatea dv!
Daca pe citatie este mentionat un numar de telefon pentru contact cu organul, sunati, si le spuneti ca nu va prezentati decat in momentul in care veti primi o citatie completata conform normelor de procedura penala, respectiv, in care sa fie mentionata calitatea in care sunteti chemat, asa cum scrie la Cod: martor sau invinuit ori faptuitor sau parte vatamata etc!

Merita "sanctionata" imaginatia organului care a emis citatia!:))
Exista anumite invitatii scrise de la politie.Dar acelea nu sunt citatii.Scrie in ele ca persoana este invitata la politie.:D
Am vazut si citatii in care este indicata calitatea de faptuitor.

avocat Claudiu Lascoschi
ynocentta a scris:

Avand in vedere ca informatiile puse la dispozitie de dvs sunt reduse,este greu a va emite un raspuns corect
Cel mai in masura sunt cei care au emis citatia
Daca autoritatile au inteles util si necesara in solutionarea cauzei,citarea dvs,se impune a da curs acesteia ,la data si ora convocata

Nu exista calitatea de invitat si puteti chiar sa nu dati curs citatiei pentru ca este completata cu incalcarea legii,fara a fi precizata calitatea dvs si pentru ce sunteti citat.
"Autoritatile" trebuie sa procedeze legal si alegatiile conform carora asa au inteles ele sunt lipsite de sens si mai ales , nu au niciun suport juridic