avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament nou cumparat - obligatie plata restante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament nou cumparat - obligatie plata restante

buna ziua
am cumparat un apartament prin " Prima casa" in iunie 2010. In fiecare luna imi vine la intretinere 25 ron - rata Radet. am intrebat ce este cu aceasta rata si mi s-a spus ca fostul administrator a "sustras" o suma frumusica de banii de caldura din asociatie si acum locatarii trebuie sa plateasca esalonat din nou aceasta "rata Radet".
Eu le-am spus ca am achizitionat acest apartament fara obligatii restante si s-au eliberat adeverinte de catre asociatie ca apartamentul este liber de sarcini si nu are nici o obligatie financiara la data vanzarii, deci consider ca nu am obligatia sa platesc aceste "restante".
ce parere aveti? sunt obligata sa achit niste bani pentru o periada cand nici nu am fost proprietar al ap?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 12:35, 23 Septembrie 2010
obligatiile dv. de plata a utilitatilor si a altor cheltuieli curente ale imobilului curg de la data achizitionarii. cheltuielile anterioare nu va incumba.
incearca sa va induca in eroare cei care v-au spus ca trebuie sa platiti.nu aveti nicio obligatie legala de a achita datorii facute de fostul proprietar inainte sa vanda casa.
Nici eu nu vad in ce baza trebuie sa platiti dvs.
Este problema asociatie sa recupereze acei bani sustrasi si nu puteti fi obligati toti ceilalti proprietari.
Cred ca problema este ca va pot sista utilitatile si nu ca ar exista o obligatie din partea dvs.
Ar trebui sa va indice temeiul legal...care nu exista...

avocat Claudiu Lascoschi
In aceeasi situatie in care spuneti dv. ca va aflati, adica ati achizionat un apartament fara datorii....tot asa nici ceilalti proprietari nu au avut restante, dar acesti 25 lei sunt o cheltuiala atipica si se imparte tuturor proprietarilor, toti sunt nevinovati, ca si dv., doar pentru a regla conturile cu furnizorul si a primi in continuare utilitati.

Din acest punct de vedere sunteti egal cu ceilalti proprietari. Repet, restanta nu este a lor, ci achitarea acestei cheltuieli este una de emergenta.
Ultima modificare: Marți, 21 Septembrie 2010
elga50, moderator
elga50 a scris:

In aceeasi situatie in care spuneti dv. ca va aflati, adica ati achizionat un apartament fara datorii....tot asa nici ceilalti proprietari nu au avut restante, dar acesti 25 lei sunt o cheltuiala atipica si se imparte tuturor proprietarilor, toti sunt nevinovati, ca si dv., doar pentru a regla conturile cu furnizorul si a primi in continuare utilitati.

Din acest punct de vedere sunteti egal cu ceilalti proprietari. Repet, restanta nu este a lor, ci achitarea acestei cheltuieli este una de emergenta.


ca unul care nu ma pricep pun si eu o intrebare: cum pot fi obligat la plata unor sume pentru anumite servicii de care nu am beneficiat? ne aflam in cazul unei plati nedatorate? administratorul asociatiei transfera achitarea unor sume "insusite" membrilor asociatiei? vorba cuiva care a postat anterior: ar trebui sa existe un temei legal...

Alte discuții în legătură

Fond esalonare radet Joyjoy Joyjoy Buna seara, M.am mutat de o luna, intr.un bloc care are esalonare datorii catre radet. La afisarea listei de intretinere, am pe lista lunii curente si la ... (vezi toată discuția)
De la cine recupereaza asociatia restantele nedeclarate ale fostului proprietar Andreadina Andreadina Buna seara, In urma cu cativa ani am cumparat un apartament ce nu figura cu restante la asociatia de proprietari, in acest sens a fost eliberata si ... (vezi toată discuția)
Este legal ca niste bani furati de o persoana sa se impute unei asociatii de proprietari? Santioneanu Santioneanu Se întampla in vara anului 2006 cand asociatia de proprietari a fost sesizata de neplata unor facturi la Radet si de disparitia documentelor din casierie, ... (vezi toată discuția)