Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export Autoturisme in Republica Moldova - procedura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export Autoturisme in Republica Moldova - procedura

Reprezint o societate comerciala cu obiect al activitatii comertul cu autoturisme. Mentionez ca sunt dealer autorizat. Doresc comercializez si in Republica Moldova dar nu cunosc procedura. Ma intereseaza cum realizez deducerea TVA-ului si ce autorizatii imi sunt necesare pentru export? Cum ma ''inregistrez'' ca exportator?
Multumesc!
Nu e necesara o autorizatie speciala pt a fi exportator, export poate face orice persoana fizica sau juridica, conditia necesara este sa aveti nr. EORI, atribuit de catre regionala vamala din care faceti parte.

TVA--ul poate fi recuperat dupa efectuarea exportului, acesta fiind document justificativ.
Factura comerciala emisa pt export nu va contine TVA.
Multumesc pentru informatii!